28 червня – День Конституції України

У п’ятницю, 28 червня, в Україні відзначають День Конституції. Це свято є одним із найважливіших державних свят і символізує прийняття Основного Закону держави, який визначає базові права та обов’язки громадян, структуру влади та правову систему країни.

Занурення в історію

28 червня 1996 року, коли Верховна Рада України прийняла нову Конституцію незалежної України, День Конституції України був офіційно встановлений. Цей документ заклав основи для розбудови демократичної, правової держави та гарантом суверенітету і територіальної цілісності України. Розробляли конституцію тривалий час. Довкола неї велись численні дискусії, однак результат однозначно відповідав демократичним стандартам.

Цікавим є той факт, що міжнародне співтовариство не просто схвалило Конституцію України, а визнало її однією з найбільш демократичних у світі.

Конституція України складається з 15 розділів та 161 статті

Вона визначає основні принципи державного устрою. Документ гарантує громадянам України рівні права та свободи, включно з правом на життя, свободою, особистою недоторканністю, свободою слова та зібрань, правом на працю та освіту.

У першій статті Конституції зазначено, що Україна – суверенна, незалежна, демократична, соціальна та правова держав,а адже дані принципи забезпечують стабільність, справедливість та добробут у країні.

Конституція Пилипа Орлика

У 1710 році з’явилась Конституція Пилипа Орлика, також відома як «Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького». Цей документ є надзвичайно важливим в історії українського державотворення.

Вона вважається однією із перших конституцій у світі, яка передбачала розподіл влади на законодавчу, виконавчу і судову гілки. Крім того, обмежувала владу гетьмана та відстоювала інтереси запорізьких козаків.

Друга Конституція і тимчасові

Друга Конституція України була ухвалена у 1918 році Центральною Радою УНР, є важливим історичним документом, який заклав основи державності в Україні. Цей документ, який розроблявся під керівництвом Михайла Грушевського, проголошував незалежність Української Народної Республіки (УНР) і містив багато прогресивних положень для свого часу. Попри те, що ця Конституція була затверджена Центральною Радою, вона не встигла набути чинності через події німецької окупації України та зміни політичної ситуації.

Цей документ залишається важливим свідченням прагнення українського народу до незалежності і демократичного розвитку, а також є значущим етапом в історії українського конституціоналізму. Також існувала Тимчасова конституція ЗУНР та Тимчасова Конституція Карпатської України.

За часів, коли Україна входила до складу Радянського Союзу, була прийнята Конституція Української РСР, яка зазнавала змін. Однак, остаточний варіант Основного Закону був прийнятий лише тоді, коли наша держава здобула незалежність. Лише 28 червня 1996 року о 9:18 ранку, після майже безперервної добової сесії, Верховна Рада ввела в дію чинну сьогодні Конституцію.

Що маємо станом на сьогодні

День Конституції України – офіційне державне свято, яке відзначають по всій країні. День Конституції – вихідний день, однак у воєнний час усі святкові вихідні дні скасовані.


Мітки: , ,

Джерело | Голос

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська