Start up бізнес школа Тернопіль Замовлення реклами тернопільська область

80-літній ювілей відзначив відомий політв’язень та громадський діяч з Тернопільщини

Днями 80-літній ювілей відзначив відомий політв’язень, письменник та громадський діяч з Тернопільщини Микола Горбаль.

Народився пан Микола 10 вересня 1940 року в с. Волівець Горлицького повіту Краківського воєводства. У 1945 р. його родину депортовано в УРСР де вона осіла у с. Летяче Заліщицького району. Саме тут пройшли дитинство і юність Ювіляра. А ще були навчання на музичному відділі Чортківського педучилища, робота вчителем музики в м. Борщів, керівництво дитячим хором «Сонечко» в борщівському Будинку піонерів, хором Борщівської центральної лікарні, викладацька робота в Борщівському технікумі механізації.

У 1970 році за складену ним поему «Дума» Микола Горбаль був звинувачений в «антирадянській агітації та пропаганді», заарештований і засуджений до п’яти років таборів суворого режиму і двох років заслання. Покарання відбував в політтаборах для особливо небезпечних державних злочинців в Мордовії, Пермській та Томській обл. На засланні він брав участь в усіх таборових акціях спротиву, неодноразово оголошував голодування в знак протесту проти свавілля, збирав інформацію про порушення прав людини і передавав її на волю.

Весною 1977 р. після звільнення працював електромеханіком у Києві. Неодноразово підлягав затриманню та обшукам.

У січні 1980 Горбалю сфабрикували нову справу, арештували і засудили до п’яти років таборів. На суді у останньому слові в’язень заявив, що він офіційно оголосив себе членом Української правозахисної Гельсинської Групи та, що його завжди більше турбувала доля власного народу, ніж його власна.

У вересні 1981 в журналі «Визвольний шлях» (США) з’явилася стаття Горбаля «Право на захист». Того ж року вийшла книга віршів для дворічного сина, ілюстрована автором. В 1982 р. видавництво «Сучасність» видало збірку віршів «Деталі піщаного годинника». Його вірші були опубліковані англійською, німецькою та французькою мовами. У декількох числах ґазети «Українське слово» у вересні – жовтні 1983 р. опублікована стаття  «Про життя в кримінальному таборі».

За добу до звільнення, 22 жовтня 1984 р. Микола Горбаль звинувачений у проведенні антирадянської агітації і пропаганди та засуджений як рецидивіст до восьми років ув’язнення і трьох років заслання. Звільнений 24 серпня 1988 року.

Загальний термін який відбув Микола Горбаль – 16 років. Реабілітований. Працював секретарем виконкому УГС, брав активну участь у політичних акціях, спрямованих на поглиблення демократизації і здобуття незалежності України.

У 1990-95 роках – голова організації УРП. Був депутатом Київської міськради, обраний депутатом до Верховної Ради України по мажоритарному округу Борщівського та Заліщицького районів Тернопільської області.

Нагороджений Орденом  Свободи, засновник благодійного фонду «Галерея Богдана» для підтримки непрофесійних митців з інвалідністю. Організатор та учасник чоловічого вокального гурту «Лемки Києва».

З нагоди 80-річчя Миколи Горбаля у Борщівському обласному краєзнавчому музеї розгорнуто фото-книжкову виставку приурочену ювілею відомого в Україні  та закордоном поета, музиканта, правозахисника, члена Української Гельсінкської Групи, Міжнародного ПЕН-клубу (1986), народного депутата України (1994–98 рр.), громадського і політичного діяча.

 

 

о.р.


Джерело | Тернопільська обласна рада

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська