З 1 січня 2024 року Україна приєдналася до програми Interreg Europe, і вже незабаром всі українські громади зможуть подавати проекти, а також брати участь у тих, які вже затверджені та отримують фінансування в рамках попереднього конкурсу проектів. Експерти Cities4Cities. United4Ukraine підготували рекомендації, як українським громадам знайти партнерів та долучитися до реалізації проєктів в рамках Програми. Про це розповідають на порталі «Децентралізація».
Хто може бути вашим партнером в проектах Interreg Europe?
Участь в програмі беруть представники міст та регіонів з 36 країн Європи – 27 країн-членів ЄС, Швейцарії, а з нового року також – Україна, Молдова та країни Західних Балкан – Боснія і Герцеговина, Албанія, Сербія, Північна Македонія та Чорногорія. Основною метою Interreg Europe є покращення політик та практик у сфері місцевого самоврядування, тож вашим потенційними партнерами є публічні інституції (чи то на рівні громади, чи на рівні регіону), які мають схожі із вами виклики та системно працюють над їх подоланням за допомогою політик.
Проекти реалізовуються за 6 пріоритетними напрямками:
– «Розумна Європа» – тут йдеться про розвиток досліджень і інновацій, диджиталізацію, розвиток інноваційного підприємництва, інкубаторів та стартапів, розвиток цифрового інтернет-покриття;
– «Зелена Європа» – в цій категорії реалізуються проекти з енергоефективності, розвитку альтернативної енергетики, управління відходами та водними ресурсами, кругової економіки, протидії змінам клімату, захисту біорізноманіття;
– «Об’єднана Європа» – ця група об’єднує проекти із розвитку європейської транспортної мережі та сталої мобільності;
– «Соціально відповідальна Європа» – передбачає розвиток освіти, медицини, інтеграції різних груп і національностей в життя громад, інклюзивність, розвиток культури й сталого туризму;
– «Європа ближча до громадян» – включає інтегрований міський та сільський розвиток;
– «Краще регіональне врядування» – у цій категорії реалізуються проекти із покращення роботи органів місцевого самоврядування і рівня надання ними послуг громадянам;
Детальніше про програму Interreg Europe та умови участі в ній ви можете дізнатися за посиланням.
Середній розмір консорціуму партнерів складає 7-10 партнерів із різних європейських країн. У кожному консорціумі один із найбільш досвідчених партнерів є лідером (Lead Partner). Він представляє проект в комунікації з програмою, координує роботу партнерів, подає звіти та розподіляє бюджет. Найчастіше такий партнер-лідер організовує подачу проекту, тож найкраще налагоджувати співпрацю саме з такими досвідченими організаціями.
Наступні конкурси в рамках програми стартуватимуть орієнтовно у березні 2023 року.
Також, 20-21 березня відбудеться велика нетворкінгова конференція Europe, Let’s cooperate! 2024 у Антверпені. Саме тут можна буде зустріти потенційних партнерів для пріоритетних для вас проектів.
А поки, програма надала можливість організаціям із країн-кандидатів до ЄС долучитися до вже затверджених проектів в рамках попередніх 2 конкурсів. Загалом, кожен із затверджених проектів може долучити по 2 нових партнери до кожного консорціуму без конкурсу.
Як долучитися до проєктів, які вже реалізуються?
Реєстрація на сайті персональна. Вам потрібно зазначити свої персональні дані, посаду, приналежність до громади та позначити інтереси за 6 пріоритетними напрямками програми. Реєстрація відкриє вам доступ до спільнот, переліку проектів та надасть можливість реєструвати запити.
Рекомендуємо ознайомитися із уже створеними профайлами українських громад та організацій для прикладу. А також там же шукати потенційних партнерів за країнами чи проектами.
Крок 2: Зареєструйтеся на платформі для пошуку партнерів
Програма Interreg Europe створила нетворкінгову платформу, мета якої напряму зв’язатися із представниками уже схвалених проєктів, які виявили бажання долучити нового партнера з семи країн-кандидатів до ЄС.
Зареєструйтеся для участі в цій мережевій платформі, відповівши на короткі питання.
На самій платформі є два типи дощок для мережування: для країн-кандидатів та для затверджених проєктів.
Крок 3: Перегляньте список затверджених проектів, які відкриті до нового партнера
Дізнайтеся, над чим вони працюють і кого шукають. Якщо ви відповідаєте, клацніть «I’m interested», щоб повідомити їх. Лідер проекту може зв’язатися з вами для обговорення вашого партнерства.
Наприклад, свою готовність долучити нового партнера виявив проект «InnoCom», мета якого створити інноваційні комунікації, які допоможуть підприємцям малого та середнього бізнесу дізнаватися про можливості фінансування та підтримки. У описі вони прицільно вказали, що відкриті до партнерів з України.
Крок 4: Ознайомтеся із ширшим переліком затверджених проектів
Якщо не знайшли свій проект на нетворкінговій платформі, то познайомтеся із більшим списком актуальних проектів можна на сайті програми, у розділі «Затверджені проекти». Серед них є багато актуальних для українських громад, які стосуються переробки сміття, збереження природи, енергоефективності, розвитку сільських територій, підтримки молодіжного підприємництва тощо.
У описі кожного проекту є перелік організацій, які його реалізовують. Якщо якась тема з уже відібраних проектів актуальна для Вашої громади – напишіть цим організаціям і виявіть бажання долучитися. Найшвидше це можна зробити, перейшовши на офіційні сторінки проекту у соцмережах, посилання на які знаходяться з лівої сторони.
Також у пригоді стане перелік нещодавно затверджених проектів в рамках 2 конкурсу проектів.
Що ще може допомогти вам знайти партнерів для Interreg Europe?
Вам в пригоді можуть стати вже встановлені раніше партнерства та побратимства з муніципалітетами в Європі. Повідомте вашим партнерам про ваше зацікавлення в участі в проектах Interreg Europe та поцікавтеся, чи вони мали такий попередній досвід.
Також, радимо підписатися на розсилку від програми Interreg Europe та слідкувати за інформаційними сесіями та тренінгами, які програма організовує спільно з національним органом управління програмою – Департаментом координації міжнародної технічної допомоги Секретаріату Кабінету Міністрів України.
Мітки: Interreg Europe, громади