“Брами Тернополя”: у місті започаткували проєкт реставрації дверей

“Брами Тернополя” – у місті створили новий проєкт, щоб реставрувати старі двері та зберегти культурно-історичну спадщину. Учасники планують відреставрувати понад півсотні старовинних дверей. Для цього створили громадську організацію, сайт та Інстаграм-сторінку “Bramy Tarnopola”. Про це розповіла одна з ініціаторок Вікторія Найчук.

За її словами, ідея проєкту з’явилась давно, а поштовхом для старту став демонтаж сім’єю Заставних дверей на вулиці Кульчицької у Тернополі, – розповідає Вікторія Найчук:

“Тоді я прочитала про реакцію на зауваження щодо нелегального демонтажу і зрозуміла, що відтягувати нікуди. О четвертій ночі, перебуваючи в аеропорту, я створила сторінку в Інстаграмі, де планувала публікувати фото усіх старих дверей, що залишились у місті. Моєю метою на той момент було привернути увагу до руйнування історичної спадщини міста”.

Вікторія розповідає, що далі у неї з’явилися однодумці, з якими вирішили створити громадську організацію.

“Ми створити сторінку на платформі Patreon, де підписники можуть підтримати наш проєкт та бонусом отримати ексклюзивний контент. Це така собі, щомісячна підписка на якісні зміни у місті. Ми ще у пошуку великих інвесторів, вирішили залучити місцеву громаду. Таким чином, хочемо показати місцевим жителям, що ми, як демократичне суспільство, можемо і маємо впливати самостійно на зміни у місті”, – каже активістка.

За перших два місяці на сторінку проєкту “Брами Тарнополя” на Patreon підписалось 28 людей. Завдяки їм щомісячний дохід проєкту складає 116 доларів, – розповідає Вікторія Найчук.

За її словами, щоб розпочати першу реставрацію, потрібно мінімум 50 тисяч гривень. За приблизними підрахунками, з такою кількістю підписників активісти можуть реставрувати одні двері на рік.

“Ми б хотіли прийти до тієї ж схеми, за якою працюють наші колеги зі Львова, а саме “Бюро спадщини”. За нею, 70 відсотків кошторису реставрації компенсовує місто, а 30 – мешканці будинку, в якому проводиться реставрація”.

Першими планують відреставрувати тернопільські двері на вулиці Чорновола, 15, – розповіла жінка.

Вікторія Найчук вона працює діджитал-маркетологом в ІТ-компанії. Зараз живе закордоном. Проте, каже, любить історію та переймається збереженням історико-архітектурного обличчя свого рідного міста:

“Я займаюсь просуванням та популяризацією проєкту. Мені допомагає Люся Дрозд – ідейна натхненниця проєкту. Вона у 2021 році вперше підняла цю тему публічно та зібрала кошти на реставрацію дверей в будинку на вулиці Опільського у Тернополі. Її досвід, власне, і був каталізатором активний дій. Люся зараз займається усією операційною діяльністю: від організації документів, що потрібні для реставрації – до спілкування з реставраторами та мешканцями будинків. Олена Миколюк доєдналась до нас на початку формування ідеї з громадською організацією. У неї – величезний досвід з написання проєктів для отримання грантів. Вона також займається організаційними питаннями. І вже цього року до нас приєдналася Марта Верцюх – дизайнер проєкту. Сподіваємось, що завдяки ній ми візуально зможемо вийти на новий рівень”.

За словами Вікторії Найчук, у майбутньому їхня громадська організація планує реставрувати не лише двері, а й великі об’єкти у Тернополі, які мають історичну та архітектурну цінність.


Мітки: ,

Джерело | обласТь

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська