Дослідник розповів про унікальний замок на Тернопільщині (фото)

Науковець з Тернопільщини розповів про унікальність замку в одному із міст регіону.

“ЗАМОК У ЗОЛОТОМУ ПОТОЦІ. Одним з небагатьох замків Тернопілля, яким я не займався ВЗАГАЛІ, є твердиня у Золотому Потоці Бучацького району. Не багато і спеціалізованих праць, присвячених цьому укріпленню. Натрапивши у ДАТО на кадастрову карту ХІХ ст. цього населеного пункту, вирішив хоч би в загальних рисах заповнити цю прогалину. З цікавого у А. Чоловського вдалося почерпнути наступне:

• Нарис замку у вигляді квадрату з (ще) чотирьома (на 1892 р.) «шестибічними, двоповерховими баштами на рогах», кожна з яких повернута в «одну сторону світу, і обладнана трьома рівнями стрільниць».
• В західній частині подвір’я знаходилася обширна криниця, «оцебрована камінням а внутрішніми сходами можна було зійти майже до дна (мабуть, до рівня води), зараз засипана».
• Під будинками на дитинці замку, що виконують функцію суду і «податкової» є великі підземелля, в яких зберігаються запаси СПИРТУ.
Порівняльні історико-архітектурні дослідження замку проводила у 2011 р. Ольга Оконченко, яка віднесла до втрат: завершення ярусів наріжників, значну частину мурів та повністю – північно-західний наріжник (напевно, мався на увазі, таки, ПРОСТО ЗАХІДНИЙ).
Згадана ЗАХІДНА наріжна башта-протобастіон (імовірно, «пунтоне») була зруйнована в період І-ї світової війни, коли російські війська бомбардували Бучач, Язловець, Золотий Потік та інші населені пункти в межиріччі Серету і Стрипи (де проходила лінія фронту). Бомба попала в центральну частину башти і спричинила значні руйнування, а в подальшому ця оборонна споруда була розібрана на будівельний матеріал. Така ж доля спіткала в той час і Язловецьку синагогу та багато інших ренесансових споруд торгово-ремісничого центру «ключа Поділля».
НЕ БАГАТО ЗАМКІВ УКРАЇНИ МАЮТЬ КРИНИЦІ З ВНУТРІШНІМИ СХОДАМИ «ДО ДНА», а якщо ще в підземеллях замку знайти захований колись СПИРТ, то відбою від туристів НЕ БУДЕ, – розповів Руслан Підставка, науковець”.

Мітки: , , , , ,

Джерело | обласТь

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська