Історію унікального експоната розповіли музейники з Тернопільщини

В умовах карантину Тернопільський обласний краєзнавчий музей продовжує реалізовувати проект #історія_одного_експоната Цього разу музейники розповіли про оригінальну річ відомої на весь світ українки Соломії Крушельницької з фондової збірки Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

Нагадаємо, що Соломія Амвросіївна Крушельницька народилася 23 вересня 1872 року в селі Білявинцях на Тернопільщині в сім’ї священика. Дитинство її пройшло у селі Біла під Тернополем. Померла 16 листопада 1952 року у Львові.
Проживши 80 років, вона стала свідком світових воєн і революцій. Однак різні політичні вітри, буремні події не зламали її волі, не змінили світогляду. Соломія завжди залишалася вірною своїм принципам та поглядам. Де б не співала, а гастролювала по Європі, у Південній Америці, Бергамо, Пармі, США та інших країнах, завжди підкреслювала, що вона є дочка українського народу. Соломія Амвросіївна була однією з перших популяризаторів української пісні в світі.

Особистих речей славетної землячки до нас дійшло дуже мало, і вони надзвичайно скромні. Зокрема, в фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею зберігається прикраса для волосся (ТОКМ РМ- 1102). Ця річ передає естетику вподобань співачки. Все акуратно зачесана, вбрана зі смаком, привітно усміхнена, випромінювала душевну гармонію і впевненість. Можливо, за ціною прикраса не була тоді дуже дорогою, але зараз для нас вона є безцінною пам’яткою про Соломію Крушельницьку. – йдеться у повідомленні в Фейсбуку на сторінці ТОКМ. – Прикраса виготовлена зі сріблястого тонкого металевого дротика, з якого зроблені гілочки і дрібні листочки. Вони густо переплетені між собою, утворюючи суцвіття з чотирма розлогими віточками. Листочки на прикрасі опуклі, видовжені. Вони зроблені з крученого дротика по центру, від якого симетрично відходять поздовжні витки, утворюючи таким чином овальну форму листка. Прикраса об’ємна. До волосся вона кріпиться за допомогою шпильок.

Прикраса зберігається в футлярі. Футляр дерев’яний, прямокутної форми, обтягнутий шкірою пісочного кольору. Поверхня обрамлена втисненими візерунками золотистого кольору. Верхня кришка всередині обтягнута атласом білого кольору, по середині якої є штамп з написом про те, що прикраса була придбана в м. Варшава, вулиця Вербова, площа Театральна, будинок №9, у магазині Біжутерії, золота і брильянтів, власник М. Вжеснєвський. Нижня- вистелена білим папером. Закривається футляр на замочок.

Оскільки відомо, що Соломія Крушельницька виступала на Варшавській сцені на сезони з 1898 по 1902 роки, то з упевненістю можна сказати, що саме до цього періоду належить дата виготовлення цієї прикраси. Отже, її вік приблизно 120 років, – повідомляє обласний краєзнавчий музей.

У фонди ТОКМ більшість особистих речей передали у 1964 році племінниці Соломії Крушельницької Шухевич Ольга Карлівна (1890-1970 рр.) та Одарка Бандрівська(1902-1981рр.).


Мітки: ,

Джерело | обласТь

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська