У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї вже стало традицією влаштовувати тематичну виставку, присвячену Різдву. На виставці «Колядують зорі на Різдво» представлені експонати із фондової збірки музею на різдвяно-новорічну тематику: дідух (сніп пшениці), який ставили на покутті, зразки гончарного посуду.
Також експонуються традиційні атрибути різдвяних свят: скринька (шопка), зірка та вертеп. Про це розповідають на сторінці Департаменту культури та туризму Тернопільської ОВА.
А ще у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї зберігається понад 300 різдвяних листівок, які є справжніми шедеврами видавничого мистецтва кінця ХІХ–ХХ століть.
Зокрема, це: раритетні художні листівки із малюнками відомих мистців свого часу, патріотичні поштівки, які створювалися у підпільних друкарнях УПА, а також листівки, які друкувала українська діаспора в усіх куточках світу.
Ці експонати різноманітні за формою та способом художнього оформлення. Оригінальністю вирізняються виготовлені власноруч різдвяні картки, а також листівки-листи, у яких зберігаються рукописи, пройняті теплотою людських рук та люблячих сердець.
“Більшість листівок із фондів музею мають свою унікальну історію, кожна випромінює тепло, даруючи позитивні емоції в складних умовах очікування цьогорічного Різдва”, – розповіла старший науковий співробітник відділу фондів ТОКМ Галина Гнатишин.
До музею ці поштівки надходили завдяки дарункам відомих культурно-громадських діячів Тернопільщини – Богдана Головина, Ольги Букавин, Богдана Стасіва, Ганни Гаврилюк. У колекційній збірці представлені листівки із архіву Стефанії Садовської – відомої тернопільської музейниці та краєзнавиці. Вони датовані 1917 та 1920 роками, адресовані у Відень та Тернопіль, де в свій час проживала родина Садовських.
На цих поштівках – рукописні привітання від друзів із щирими різдвяними побажаннями. На одній із листівок – фотосвітлина «Українські Січові Стрільці в засніжених Карпатах. Стежа вертає зо звідів. Січень 1915 р.».
Мітки: культура, новини, тернопіль, тернопільщина