Start up бізнес школа Тернопіль Замовлення реклами тернопільська область

На Тернопільщині рятують старовинний собор

Науковці дослідили причини появи тріщин споруди домініканського костелу, збудованого  у Чорткові в 1610 році.

“Час, природні процеси, швидка урбанізація, різке збільшення кількості автомобілів не могли не нанести свій відбиток на стан будівлі, фундаменту якої понад 400 років – у костелу з’явились тріщини. Тож задля того, щоб дослідити стан святині та вирішити, що робити далі – до Чорткова запросили спеціалістів з Івано-Франківська”, – кажуть в Чортківській мерії

Очолив групу дослідників професор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, доктор геолого-мінералогічних наук, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Едуард Кузьменко.

Стан споруди та причини появи тріщин визначали за допомогою природного електромагнітного поля, георадарів та сейсмоакустики.

Окрім того, науковці, перевівши плани будівництва старого (1610 р.) та нового (1910 р.) костелів у цифрову форму, дійшли висновку, що основою сучасної святині стали колони старого костелу. Їхня глибина достеменно невідома, втім спеціалісти кажуть, що вона може сягати 16 метрів!, – діляться в Чортківській міській раді результатами досліджень. – Також під костелом, орієнтовно посередині, на глибині 3,2 м виявили крипту – підземне приміщення, яке слугує для поховання. Як зауважив Едуард Кузьменко, є історичні свідчення, що першим у крипті поховали Станіслава Гольського”.

Дослідження показали, що основною причиною появи тріщин у костелі є не підземні води, як вважалось раніше, а саме активний рух транспорту (зокрема великогабаритного) на цій території.

Едуард Кузьменко каже, що поштовхи, котрі викликають, для прикладу, фури – це своєрідні мікросейсми. Їхня часта поява наносить значно більше шкоди будівлям, ніж, як варіант – 3-4-бальний землетрус.

 Проаналізувавши стан святині, науковці порекомендували якомога швидше приймати радикальні міри задля порятунку будівлі. Зокрема – повністю заборонити рух автомобільного транспорту на цій ділянці дороги та створити там пішохідну зону.

У мерії кажуть, що вже виготовляється проектно-кошторисна документація на капітальний ремонт ділянки дороги, починаючи від костелу до супермаркету «Рукавичка».

Розглядається відразу декілька варіантів реконструкції: забезпечення двостороннього руху автомобілів по смузі, що зі сторони «Ощадбанку» або ж цілковите закриття цієї ділянки від машин та створення пішохідної зони.

Окрім того, раніше біля костелу замінили водопровідні мережі, тепер на черзі – каналізаційні, щоб максимально унеможливити прориви та відповідно підтоплення фундаменту будівлі.


Джерело | Чортківська міська рада

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська