На Тернопільщині – щорічна сезонна небезпека: борщівник

І жалить, і пече, і викликає задуху. Усе це – про сибірський борщівник або борщівник Сосновського.

Щороку, на початку літа, небезпека опіків цією отруйною рослиною чатує на жителів Тернопільщини обабіч доріг, на берегах річок та пасовищах. Подібний він на величезний кріп і сягає 2-3 метрів заввишки, має товсте порожнисте стебло і велику квітучу верхівку.

Рослина багата на фітоактивні сполуки, тому навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків. Через 1—2 дні пошкоджена поверхня тіла досягає декількох сантиметрів, важко гоїться, загострює появу інших шкірних захворювань.

Заходи по знищенню борщівника

У селах борщівник просто скошують, але квітку-шапку (борщівник цвіте з липня і майже до вересня) обов’язково треба спалити – бо насіння дозріває навіть тоді, коли трава скошена. Листя та порожнисту трубку стебла заливають гербіцидом.

Якщо зірвати цю рослину чи просто пройти крізь зарослі – можна отримати дуже серйозні опіки, які важко гояться. Також не варто під нею фотографуватися, як під пальмою.

У місці контакту шкіри із рослиною виникає некроз тканин, тому людину може морозити, нудити, підвищується температура, виникають алергічні реакції. Підступність борщівника сибірського ще у тому, що реакція на контакт із ним виникає не відразу.

Перша допомога при опіку борщівником

Ділянки шкіри, які контактували з рослиною необхідно захистити від сонячних променів мінімум на дві доби. Уражені місця рекомендують промити великою кількістю води з густою мильною піною.

Невеликі пухирі краще не чіпати. Якщо вони продовжать збільшуватись – потрібно звернутись до лікаря, щоб він розітнув їх у стерильних умовах.

Фахівці кажуть, що уражене місце заборонено розтирати, адже так можна рознести подразнюючу речовину по всьому тілу. Найбільш небезпечно торкатися обличчя та очей.

Одяг, який контактував з рослиною, рекомендують випрати у пральній машині при помірній температурі, взуття – ополоснути водою.

Будьте обережні, не ходіть куди попало і не рвіть що попало.


Мітки: , ,

Джерело | Департамент охорони здоров'я Тернопільської ОВА

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська