На Тернопільщині вартість медичних послуг не відповідає повній собівартості їхнього надання

Попередньо обрахована Національною службою здоров’я вартість медичних послуг не враховує повну собівартість їхнього надання. Цю проблему обговорили на засіданні Української асоціації районних та обласних рад.

«Робота медичних закладів під час пандемії стала лакмусовим папірцем, який оголив проблеми в реформування галузі охорони здоров’я»

На цьому наголосив голова Тернопільської обласної ради, віцепрезидент Української асоціації районних та обласних рад Віктор Овчарук під час розширеного засідання двох комісій УАРОР –  з соціальної політики та з питань охорони здоров’я та комісії з питань державного будівництва та місцевого самоврядування.

На засіданні асоціації спільно з представниками МОЗ обговорювалися важливі та гострі питання реформування системи охорони здоров’я та перспективи фінансування галузі на субрегіональному та регіональному рівні.

«Питань, які потребують негайного та системного вирішення, у галузі медицини є чимало, – зазначив Віктор Овчарук під час засідання. – Одним із найбільш проблемних питань є те, що попередньо обрахована НСЗУ вартість медичних послуг не враховує повну собівартість їх надання: у повному обсязі заробітну плату як лікарів, так середнього і молодшого медичного персоналу, харчування хворого, вартість медикаментів та комунальних послуг тощо. Така ситуація може призвести до необхідності зменшення заробітної плати висококваліфікованих лікарів, звільнення середнього та молодшого медичного персоналу, що неминуче призведе до закриття лікувальних закладів, зниження доступності та якості надання медичних послуг, відтоку фахівців за кордон чи необхідності їх перекваліфікації”.

Друга, не менш гостра, проблема , за словами очільника обласної ради, – незважаючи на численні звернення провідних фахівців психіатричної та фтизіатричної галузей, до переліку оплачуваних НСЗУ пакетів лікарських послуг не включені випадки лікування важких хронічних хворих, які не можуть за медичними показниками перебувати у соціумі чи установах соціального захисту і потребують посиленої уваги з боку держави для недопущення поширення небезпечних інфекцій чи загрози життю і здоров’ю інших людей.

“На жаль, поза межами уваги НСЗУ залишились медичні послуги, що надаються дитячими санаторними закладами, насамперед фтизіатричними. До чого це призведе? Враховуючи вкрай обмежений фінансовий ресурс місцевих бюджетів, який не збільшився у зв’язку з проведенням медичної реформи та передачею з держави повноважень з утримання закладів освіти, ані громади, ані район чи область не зможуть утримувати такі санаторні заклади, що призведе до вимушеного їх закриття і зниження якості профілактичних та оздоровчих послуг населенню, насамперед дитячому”.

Соціально важливою, на думку Віктора Овчарука, є необхідність невідкладно вирішити питання щодо фінансування госпіталів ветеранів війни та диспансерів радіаційного захисту населення не НСЗУ за пакетом медичних послуг, а з державного бюджету, що дозволить гарантувати ветеранам війни, учасникам АТО (ООС) та ліквідаторам аварії на ЧАЕС надання визначених законами пільг щодо медичного обстеження, лікування та реабілітації в спеціалізованих закладах на належному рівні. На сьогодні в рамках проведення реформування також проблемними є питання фінансування навчання інтернів, післядипломної освіти лікарів, пільгових пенсій медичних працівників, медичних обстежень призовників, обов’язкових профілактичних оглядів, придбання дороговартісних ліків для окремих категорій хворих (інсулін тощо).

«Актуальним питанням залишається стан забезпечення медичних закладів медичною апаратурою та обладнанням. На сьогодні він є недостатнім, а сучасна медична техніка є вкрай дорого вартісною, і її придбання виходить за межі реальних можливостей місцевих бюджетів, – додав Віктор Овчарук. – І ще одне надзвичайно важливе. Майже в кожному напрямку надання медичної допомоги у Національному переліку відсутні необхідні сучасні лікарські засоби, що входять до стандартів та протоколів лікування.  Вимога щодо необхідності 100% забезпечення пацієнтів лікарськими засобами, які включені до Національного переліку, а лише після цього – придбання ліків поза цим переліком, в умовах обмеженого бюджетного фінансування унеможливлює вірогідність придбання закладами сучасних ліків. Невирішеним є питання прийняття державних програм з боротьби з туберкульозом, онкологією, серцево-судинних хворобах тощо. Існують проблеми з функціонуванням закладів з паліативним, реабілітаційним та хоспісним видами послуг, відсутні  контракти з НСЗУ для протитуберкульозних санаторіїв… І це далеко не усі важливі та проблемні питання».

Відтак, підкреслив Віктор Овчарук, обласні ради, які є членами Асоціації, занепокоєні станом дотримання конституційних прав громадян у частині отримання якісної медичної послуги та можливим згортанням реформи медичної галузі загалом: «Стан фінансування медичної галузі цьогоріч є недостатнім, значно нижчим від рівня медичної субвенції 2019 року. Звісно, що саме звідси випливають і усі проблеми, що ставлять реформу галузі охорони здоров’я під загрозу».

Під час засідання президент Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов запропонував створити спільну робочу групу профільної Комісії УАРОР та МОЗу з проблемних питань у сфері охорони здоров’я. За його словами,  така необхідність існує, оскільки досі нема чіткої комунікації між Міністерством охорони здоров’я та місцевим самоврядуванням. Робоча група напрацює рішення, що у подальшому будуть надані на розгляд як Міністерства, так і інших зацікавлених органів, особливо у контексті реформи. Представники Міністерства підтримали таку пропозицію.

Як повідомляла “обласТь”, ТЕРНОПІЛЬЩИНА ОТРИМАЛА МАЙЖЕ ДВІ ТИСЯЧІ ТЕСТІВ ІМУНОФЕРМЕНТНОГО АНАЛІЗУ


Джерело | обласТь

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська