На Тернопільщині вшанували пам’ять краян, які загинув в 1943 від рук нацистів

У Бережанах вшанували пам’ять жителів сіл Павлів та Куряни, які були захоплені під час облави і розстріляні німцями у 1943 році у дворі будинку по вулиці С.Бандери, 9.

Отець Михайло Бугай відслужив панахиду. Родичі загиблих та представники структурних підрозділів Бережанської міської ради поклали запалені лампадки біля меморіальної дошки.

З історичною довідкою про події, які відбувалися на цьому місці, виступила Галина Комарянська, онука одного з розстріляних чоловіків – Юліана Комарянського.

У своєму виступі вона зазначила: «Тут загинули: Юліан Комарянський та його двоюрідний брат Степан Комарянський, які були членами ОУН, а також Михайло Комарянський, Володимир Храновський, Михайло Стрілець, Тадей Свічевський, Іван Бяласкурський, Роман Масляк та ще 10 невідомих, привезених з Рогатинщини. Масовий розстріл людей спричинила активна участь жителів сіл Павлів і Куряни в національно-визвольній боротьбі. Партизани проводили часті диверсії на залізничних коліях. Німцям ніяк не вдавалося спіймати справжніх винуватців, тому за вказівкою зрадника було проведено облаву і захоплено все чоловіче населення (80 людей) вищезгаданих сіл. Їх вивезли в Бережани в сад священика Бачинського і розстріляли.

Страту проводили 12 німців методом десяткування (вбивали кожного 10 в шерензі). Під це десяткування потрапив і 12-річний хлопчик Роман Масляк. Чоловіки кричали і молилися: хто по-польськи, хто по-українськи. Їхні жінки ховалися в сусідніх дворах, тому коли почули перші постріли, відразу зрозуміли, що своїх рідних більше живими не побачать. У першій годині ночі тіла вивезли з території, жінки загиблих пішли слідом за машиною. Коли прийшли на цвинтар, яму ще копали. Вбиті лежали збоку, всі з притисненими до тулуба руками і ногами, відтак стало зрозуміло, що стріляли їм у живіт. Чоловіки були знищені 10 листопада 1943 року.

 

Очевидиця цієї трагедії Іванна Іванів, дружина загиблого Юліана Комарянського, зараз проживає у с. Лісники. Їй виповнився 101 рік».


Джерело | Бережанська міська рада

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська