На Тернопільщині встановили меморіальну дошку на честь відомої письменниці

У місті Збараж на Тернопільщині встановили меморіальну дошку на честь відомої польсько-ізраїльської письменниці, уродженки цього міста Іри Фінк (Ландау).

Пам’ятну стелу встановили на стіні будинку по вул. Володимира Великого, 17, в якому народилася і провела дитячі роки майбутня літераторка.

«Портрет Іди Фінк у бронзі виконав скульптор Роман Вільгушинський, меморіальну таблицю підготував – каменяр Петро Камінський», – повідомили у Збаразькій міській раді.

Участь у відкритті меморіальної дошки взяла донька видатної збаражчанки – Мірі Наґлєр з чоловіком Майком. Для цього вони спеціально прибули з Тель-Авівіву.

Встановлення таблиці відбулося в рамках проведення міжнародного літературно-мистецького форуму «Повернення Іди Фінк», який днями провели у Збаражі.

Польсько-ізраїльська письменниця, чималу частину творчості якої займала тема Голокосту, Іда Фінк народилася 11 січня 1921 року у Збаражі, в заможній та освіченій єврейській родині. Батько – Людвик Ландау був лікарем, мати – вчителювала у Збаразькій державній гімназії імені Генріха Сенкевича.

1938 року родина Ландау переїхала зі Збаражу до Львова. У 1941 році, з початком Другої світової війни, її, як і багатьох євреїв, переселили в ґетто.

З гетто Іда Фінк у 1942 році вибралась на «арійську сторону», пережила війну за підробленими польськими документами. У 1957 році вже разом з чоловіком і дочкою емігрувала до Ізраїлю. Працювала бібліотекаркою, журналісткою на радіо, перекладачкою, а також – меморіалі Яд Вашем, де записувала розповіді євреїв, які пережили Голокост.

Вона є автором таких книг, як роман «Подорож» (1990) та збірки оповідань «Латка часу» (1987), «Сліди» (1996), «Відпливаючий сад» (2002).

Творчість Іди Фінк відзначено літературними преміями декількох країн

У 2002 році спільно німецькі та швейцарські кінематографісти за романом «Подорож» відзняли телевізійний фільм «Останній притулок», на прем’єрі якого в Ізраїлі були присутні обидві героїні — Іда Фінк та її сестра, котрі пережили гетто, табірну роботу, втечу, примусову працю у самому центрі Німеччини.

За мотивами розповідей Іди Фінк у 2008 році було знято фільм «Весною 1941».


Джерело | Збаразька міська рада

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська