Сьогодні згадують одну із найжахливіших сторінок нашого краю – Заліщицьку трагедію 1941 року.
На початку липня по обидва боки Дністра — у місті Заліщики та в буковинському селі Кострижівка — вшановують жертв Заліщицької трагедії.
У 1941 році на залізничному мості, прокладеному через річку між цими населеними пунктами, було знищено сотні українців.
Ця трагедія сталась у межах масових розстрілів політичних в’язнів спочатку в західноукраїнських тюрмах НКВС, а згодом в інших регіонах України, що розпочались 22-23 червня 1941 року. Упродовж двох тижнів радянська влада, відступаючи перед нацистами і не маючи змоги евакуювати в’язнів на схід, знищила близько 22 тис. осіб, яких переслідувала переважно за політичні переконання.
Жертвами Заліщицької трагедії, що відбулась 82 роки тому, стали політичні в’язні Чортківської та Коломийської в’язниць. Це були переважно хлопці та дівчата з Тернопільщини, а також із Буковини, Львівщини Івано-Франківщини, які виступали проти окупації України радянською владою.
На початку липня залізничний міст через Дністер було зруйновано. Ворогом було облито вагони пальним, підпалили та скинули невинних людей в річку. Майже всі арештанти загинули. Стрімка течія віднесла тіла багатьох людей аж до молдовського містечка Вадул-луй-Воде. Їхні руки були зв’язані дротом. Поховали цих українців у братській могилі.
Минув 82 рік з того часу, але цей злочин не має терміну давності. І наш з вами обов’язок – не дати згаснути пам’яті . Сьогодні вона, як ніколи, повинна згуртувати нас, живих, дати нам силу і волю, мудрість і наснагу задля зміцнення нашої держави.
Заліщицька трагедія – це не єдине місце в Україні, де виконувався план тоталітарної системи на знищення українців.
Сьогодні ми є свідками подібних звірств проти українського народу з боку російських окупантів.
Згадуємо і молимося про світлі душі . Душі молодих хлопців і дівчат. Душі мільйонів українців.
Вічна пам’ять!
Мітки: влада, Заліщики, трагедія