Печера “Вертеба” на Тернопільщині – одна з найбільших печер Європи

Печера-музей ,,Вертеба” – перша зупинка сьогоднішнього інфотуру ,,Туристичне Більче-Золоте: сучасний стан та перспективи розвитку”.
З нагоди Всесвітнього дня туризму (27 вересня) такий захід організував Департамент культури та туризму Тернопільської ОДА, спільно з Більче-Золотецькою громадою та Борщівським обласним комунальним краєзнавчим музеєм.
Невтомний дослідник та краєзнавець, а, заодно – директор згаданого музею, Михайло Сохацький розповів дивовижні історії про підземний світ печери, яка є геологічною і археологічною пам’яткою загальнодержавного значення та справжнім туристичним магнітом, що приваблює мандрівників з різних куточків України і світу.
Належить до найбільших печер у Європі, довжина підземних ходів — 9021 м (за іншими даними — 8 550 м[1]).

Середньорічна температура у печері 9—10° за відносної вологості 92—100 %.

Печера складається з широких галерей, розділених вузькими перемичками. Стінки гладкі й темні, на склепіннях — карбонатні натічні утворення у вигляді кірок, рідше — невеликих сталактитів («бочки», аномальної будови сталагміти«місячне молоко»).

У печері є багато кажанів, особливо взимку. Вони трапляються по всій печері, а найбільші популяції — біля входу. Виокремлюють тут 4 види кажанів, занесених до Червоної книги України.

Печера Вертеба є особливою серед гіпсових печер Поділля. Вона дещо відрізняється від інших геологічною будовою, а також тим, що в ній виявлено величезну кількість археологічних знахідок доби енеоліту (IV—III тис. до н. е.).

Екскурсійний маршрут, прокладений залами та коридорами печери, має довжину 1000 метрів. Для більш підготовлених відвідувачів створений спортивний спелеологічний маршрут.

У 2010 році увійшла до складу національного природного парку ” Дністровський каньйон “


Джерело | обласТь

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська