Побачила книжка тернопільської журналістки “Натхнені Україною. Польсько-українські діалоги з Любліна”

Побачила книжка тернопільської журналістки, яка зараз живе і працює у Польщі, Мар’яни Кріль “Натхнені Україною. Польсько-українські діалоги з Любліна”.

Це 9 розлогих інтерв’ю авторки із різними людьми, що пов’язані і походять з Любліна та в різний спосіб роблять якісь добрі справи для України.

Серед її співрозмовників – видатний мовознавець, етнолінгвіст Єжи Бартмінський, завдяки якому у науковому світі дуже багато знають про українську народну культуру, колишній заступник міністра освіти і закордонних справ Польщі Кшиштоф Становський, який робить дуже багато у галузі самоврядування, розвитку громадських організацій, зміцнює польсько-українську співпрацю.

У переліку героїв книжки є літератори: письменник та перекладач Богдан Задура, про якого жартують, що коли він бачить кирилицю, то відразу перекладає (але й справді, завдяки йому поляки знають українську поезію) та Александра Зінчук, поетка, громадська діячка, культурна аніматорка, яка залучена у багато культурних ініціатив. Зокрема, вона координувала дуже важливий проект ” Поєданання через важку пам’ять. Волинь 1943″, а також є одною із координаторок видавничого проекту «Східний експрес» у Любліні, у рамках якого видаються переклади книг з української, білоруської, литовської та інших мов.

Також серед співрозмовників – о. Стефан Батрух, завдяки якому люди по обидва боки польсько-українського кордону зблизились. Завдяки йому також у Любліні розпочато рад ініціатив промоції України та культури, а нещодавно буде відкрито пам’ятник блаженному Омеляну Ковчу, в’язню концтабору Майданек, що знаходиться на території Любліна.

Мар’яна Кріль запитує своїх співрозмовників, чому Україна, українці і українське для них настільки важливе, що цікавого вони для себе відкривають у цій країні і чому нею надихаються.

Книга вийшла двома мовами – польською і українською. Презентації і ширша промоція заплановано на наступний рік. Цей проект реалізовано у рамках стипендії Президента Міста Люблін. В інтернеті також доступні подкасти із всіма розмовами – www.mixcloud.com/Zainspirowani/.

“Для мене за понад 10 років життя у Польщі очевидним стало те, наскільки широко я відкриваю свою Україну, за якою дуже сумую і якої мені дуже бракує, бо перебуваю за її межами. Але я її завжди ще більше відкриваю і віднаходжу саме у таких людях – натхненних Україною, які роблять для неї дуже і дуже багато у світі. Це такі собі амбасадори нашої країни у Любліні, в Польщі, а часто і в світі. Завдяки таким, як вони і багатьом іншим, будуються мости, створюється поле для спільної діяльності”, – каже Мар’яна Кріль.

Цією книжкою авторка хоче сказати усім, хто її читатиме, що тих, хто намагається будувати ці мости є більше і з ними варто йти пліч-о-пліч та бажає кожному зустріти таких людей, де би вони не були, і подружитися з ними.

 

о.р.


Джерело | обласТь

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська