Якщо ви збираєтесь посадити дерево на прибудинковій території — обов’язково прочитайте та вивчіть цю інструкцію! Адже важливо абсолютно все: місце висадки, якість ґрунту, освітлення та деревний вид. Від кожного пункту залежить, чи приживеться деревце, наскільки довго воно зростатиме та якої форми набуде.
Радимо прислухатися до порад Олега Олюніна, начальника відділу садово-паркового господарства комунального об’єднання «Київзеленбуд». Він розповів про усі секрети вирощення дерев — як із маленького саджанця, так і з деревця віком семи-десяти років.
Крок 1. Оберіть час
Найкраще висаджувати дерева восени, у період із жовтня по листопад. Або навесні — одразу після розмерзання ґрунту й аж до початку активної вегетації дерева (із середини березня до кінця травня).
Крок 2. Визначте вид дерева
Найчастіше в солиці висаджують листяні або хвойні породи. До хвойних належить сосна, модрина, ялина і ялиця, а до листяних — дуб, бук та клен. Важливо зрозуміти, саджанець якої деревної породи ви будете висаджувати, щоб підготувати якомога більш сприятливу основу для зростання. Для хвойних дерев обирайте легкі, піщані ґрунти, а для листяних більш родючі та збагачені гумусом.
Крок 3. Попіклуйтеся про саджанець
Якщо не можете одразу висадити рослину, забезпечте їй належне зберігання. Воно відрізняється залежно від типу кореневої системи: закритої або відкритої.
- Рослини із закритою кореневою системою (тобто ті, які у горщиках чи контейнерах) зберігайте у прохолодному, темному місці без протягів та регулярно змочуйте корінь, аби запобігти пересиханню.
- Для рослин із відкритою кореневою системою (з “голим” коренем) підготуйте “бовтанку”: змішайте глину із гетероауксином (укорінювачем) та водою до консистенції густої сметани. Змочіть у ній кореневу систему та зберігайте у прохолодному місці без вітру.
Крок 4. Підготуйте лунку
Почніть із вибору місця, враховуючи експозицію майбутнього дерева до світла. Хвойні дерева краще розвиватимуться в напівтіні, в той час як листяні породи люблять освітлені ділянки.
Завчасно викопайте посадкову яму — за три дні до висадки саджанця. З боків вона має бути ширшою на 20-30 сантиметрів за саму кореневу систему.
Крок 5. Заповніть лунку поживним ґрунтом
Для хвойних дерев підготуйте суміш із 30% піску, 20% торфу та 50% органічних решток (наприклад листя чи гілок, що пройшли період компостування). Для листяних порід співвідношення інше: 25% органічних решток, 25% торфу та 50% рослинного ґрунту.
Крок 6. Висадіть дерево
Повністю занурте корінь у лунку, а кореневу шийку дерева залиште над поверхнею. Сформуйте каркас — обріжте зайві гілки та сухі пагони, аби не виснажувати дерево зайвим матеріалом. Допоможіть саджанцю укорінитися — піддобріть препаратами із гетероауксином чи біологічними витяжками із біогумусу.
Крок 7. Замульчуйте лунку навколо дерева
Створіть пристовбурне коло в радіусі 20-30 сантиметрів по периметру дерева, яке слугуватиме вікниною для поливу. Заповніть його посіченими гілками або паличками. Надалі, при поливі дерева, вода затримуватиметься на поверхні та повільно просочуватиметься в ґрунт. Це спростить полив у посушливу погоду восени та влітку.
Крок 8. Обгородіть саджанець
У місті для цього використовують дерев’яний каркас у вигляді трикутника, основи якого забивають у ґрунт. Стовбур дерева підв’язують до дерев’яних стовпців, аби вітер та несприятливі погодні умови не пошкодили корінці молодого дерева.
Крок 9. Забезпечте регулярний полив
Найбільше води дерево потребує в літній та осінній період. Якщо погода дуже засушлива, поливати дерево доведеться щодня. У іншому разі — щонайменше тричі на тиждень. Одне дерево потребує від 50 до 200 літрів за один полив, тож впевніться, що зможете турбуватися про саджанець належним чином.
Крок 10. Піддобрюйте дерево
Найпростіший спосіб — підживлювати пагін селітрою щомісяця із початку весни до середини літа. Втім, для найкращого догляду, потрібно давати різноманітні добрива для дерев залежно від пори року.
- Восени підживлюйте дерево фосфорними та калійними добривами із мінімальним вмістом азоту, аби пагін був стійким до різких перепадів температур.
- Навесні використовуйте азотні добрива для якісного процесу вегетації.
- А влітку — добрива із великим вмістом фосфору і калію для підвищення імунітету дерева.
- Фото з сайту http://dreamkyiv.com
Мітки: весна, дерева