Що жителям Тернопільщини варто знати про мавп’ячу віспу?

В Україні зафіксували уже два випадки зараження мавп’ячою віспою. Захворювання активно поширюється Європою, тож епідеміологи стурбовані загостренням епідеміологічної ситуації в світі.

У новітній історії перший випадок віспи мавп у 2022 році, з характерними симптоматичними висипаннями на тілі, зареєстрували у британця 7 травня. Наступні повідомлення про характерні симптоми надійшли відразу з кількох не ендемічних країн – масовість даних сигналів, а також швидкість поширення вірусу викликали тривогу у фахівців ВООЗ. Сьогодні проводяться поглиблені дослідження щодо шляхів поширення та джерел зараження людей мавпячою віспою у нехарактерних для захворювання країнах.

На кінець липня 2022 року у світі налічується понад 18 000 хворих із підтвердженою віспою мавп.

Що відомо про віспу мавп?

Віспа мавп – рідкісне захворювання, яке викликається вірусом віспи мавп.

Віспа мавп була вперше виявлена ​​в 1958 році, коли спалахи захворювання, схожого на віспу, відбулися у мавп, яких тримали для дослідження. Перший випадок у людини був зафіксований у 1970 році в Демократичній Республіці Конго (ДРК), і відтоді інфекція була зареєстрована в інших країнах центральної та західної Африки. Більшість випадків мавпячої віспи зареєстровано з ДРК та Нігерії.

Як передається віспа мавп?

Мавпа віспа є зоонозним вірусом – це означає, що вірус передається від тварини до людини. Значна кількість заражень відбувається не після укусів чи подряпин домашніх гризунів, а через дотик до їхньої підстилки або за допомогою прямого контакту зі звірком. Також фахівці не виключають аліментарний шлях зараження, коли вірус проникає в організм людини через недостатню термічну обробку вживаних тварин-носіїв у їжу.

Основними шляхами зараження віспою мавп є:

  • Контактний – прямий контакт із переносником;
  • Повітряно-краплинний – непрямий контакт через крапельки, які затримуються в повітрі після чхання або кашлю.

Можливі вкрай поодинокі випадки зараження людини від іншої людини. Але так захворіти досить складно – необхідно піддаватися дуже тісному та тривалому впливу з боку переносника. Також у лікарів є певні підстави вважати, що вірус може передаватися статевим шляхом при інтимній близькості.

Симптоми захворювання

Залежно від стадії розвитку захворювання, ознаки та симптоматичні прояви можуть суттєво відрізнятися. Перші симптоми віспи мавп схожі на звичайний грип, супроводжуються: підвищенням температури тіла, збільшенням лімфовузлів, ознобом, головними та м’язовими болями. Іноді може спостерігатися нудота та блювання.

Характерна для віспи мавп висипання виступає на тілі хворого лише через 3-4 дні після прояву перших симптомів. Відповідно до медичної класифікації, лікарі виділяють два ключові періоди розвитку інфекції, які відрізняються симптоматичними проявами: період інвазії та період висипання на шкірі. Розглянемо докладніше:

  • Період інвазії триває від 0 до 5 днів. Виявляється симптомами лихоманки з температурою вище 39⁰С, лімфаденопатією, головними та м’язовими болями, а також слабкістю;
  • Період висипання на шкірі – супроводжується характерними висипаннями на шкірному покриві, що часто локалізуються на підошві стоп, обличчі, кінцівках, слизових оболонках ротової порожнини, рідше рогівці очей. Кількість шкірних уражень, залежно від тяжкості перебігу захворювання, може суттєво відрізнятися: від поодиноких вогнищ до поразки великих ділянок.

Діагностування захворювання

Клінічна діагностика віспи мавп може бути складною, її часто плутають з іншими інфекціями, такими як вітряна віспа, кір, бактеріальні шкірні інфекції, короста, сифіліс чи алергія на ліки. Точний діагноз мавпячої віспи вимагає оцінки медичним працівником і спеціального тестування в лабораторії.

На сьогодні МОЗ не публікує даних де саме зафіксовані випадки захворювання в Україні.


Мітки: , , ,

Джерело | обласТь

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська