Суд закрив справу проти вчительки з Тернопільщини, яка силою відбирала в учня телефон

У Збаразькому районному суді Тернопільської області закрили справу щодо вчительки Валентини Магурчак, яку звинуватили у булінгу учня під час уроку фізики. Суд не побачив у її діях складу адміністративного правопорушення.

Інцидент стався у Залісецькому ліцеї Вишнівецької громади Тернопільщини. Вчителька Валентина Магурчак під час уроку намагалася вилучити у восьмикласника мобільний телефон, яким той користувався, порушуючи дисципліну. У момент спротиву з боку школяра педагогиня, зафіксовано на відео, заламує йому руку за спину. Відео одразу потрапило у соціальні мережі й викликало хвилю осуду.

За словами заступника директора ліцею Андрія Карпця, Валентина Магурчак визнала перевищення повноважень.

«Вона нам висвітлила ситуацію. Визнала, що перевищила свої повноваження, хоч наводила на свій захист аргумент, що учні її спровокували, на уроці гралися телефонами і заважали навчальному процесу», — повідомив він журналістам Суспільного.

Сама вчителька також публічно заявила:

«Звичайно, я вчинила непедагогічно, неправильно. Я того ж дня в хлопця просила вибачення. Надалі для себе засвоїла, що це не допустимо і не гідно вчителя».

Після розголосу в мережі та звернень батьків, на педагогиню наклали дисциплінарне стягнення у вигляді догани. Поліція ж, своєю чергою, склала адміністративний протокол за статтею 173-4 КУпАП (булінг).

Однак у суді адвокат Віталій Сідоров домігся закриття справи через відсутність складу правопорушення. Він наголосив:

«Булінг — це системне, умисне приниження людини, що має на меті завдати моральної або фізичної шкоди. У цьому випадку таких ознак не було. Було емоційне реагування на порушення дисципліни, але це не є підставою для кваліфікації інциденту як булінг».

На захист вчительки стали окремі батьки та представники освітянської спільноти. Водночас частина родин учнів вважають її дії неприйнятними.

Христина Сливчук, мати учениці Залісецького ліцею, заявила:

«Я занепокоєна тим, що моя дитина також піде в старшу школу вчитися і до неї вчителі будуть отак ставитись, принижувати. Потім однокласники будуть вчиняти булінг, бо вчителька показала, що можна знущатися над меншими, над слабшими».

Інша мама, Валентина Фльорчук, яка має п’ятеро дітей, розповіла, що ще кілька років тому стикалась із приниженнями у цьому ж ліцеї:

«Моїй дитині вже 22 роки. Але я його з 7 класу мусіла звідси забрати. Йому казали тут вчителі, які ще далі викладають, що він дуже нерозумна дитина… То ще почалося гноблення дітей з самого початку. Тепер це продовжується».

Натомість заступник голови громади Юлія Цимбалюк наголосила:

«Провели розмову з батьківським та учнівським колективом, безпосередньо з самою вчителькою, спілкувалися також з дитиною. Вважаємо, що така поведінка неприпустима. Зрозуміло, що там була провокація з боку дитини, але педагог не мав би таким чином реагувати».

Представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Тернопільській області Олександр Криницький підтвердив, що ситуацію досліджують. Остаточні висновки згодом озвучить його офіс.

Чому булінг не був доведений?

В українському законодавстві булінг визначається як «систематичне психологічне або фізичне насильство». Суд, посилаючись на постанову Верховного Суду від 28 лютого 2024 року у справі №458/394/22, визнав відсутність систематичності у діях вчительки.

Адвокат Віталій Сідоров наголосив на ризиках надмірного вживання терміну «булінг»:

«Не підтримую застосування фізичної сили педагогами, навіть у випадках порушення дисципліни. Однак важливо розуміти, що не можна використовувати слово “булінг” як інструмент маніпуляцій або тиску на педагогів, зводячи всі складні ситуації до кількох миттєвих кадрів».


Мітки: , , , ,

Джерело | Голос

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська