У територіальних громадах чимало об’єктів, які тривалий час не використовуються та поступово руйнуються. В умовах війни такі об’єкти слід відновлювати та надавати в користування місцевому чи релокованому бізнесу. Про це йшлося під час інформаційної сесії для громад Тернопільщини та Львівщини.
Експерт «U-LEAD з Європою» Володимир Воробей зазначив, що в громадах є проблемні чи занедбані об’єкти – пост-індустріальні райони, захаращені землі, зруйновані споруди чи занедбані будівлі.
«Територіальним громадам слід розробити план чи процедуру перетворення таких об’єктів на майданчики розвитку бізнесу. Якщо є напрацьований план, то можна переходити до виготовлення технічної документації чи техніко-економічного обґрунтування. Правда, без стратегічного бачення та дорожньої карти подальшого розвитку цих об’єктів не вдасться створити якісний проєкт», – наголосив Воробей.
За словами експерта, громади мають декілька дієвих механізмів перетворення таких об’єктів у перспективні простори. Так, органи місцевого самоврядування можуть продати таке майно чи віддати в оренду зацікавленому бізнесу. Іншими механізмами можуть бути власні проєкти розвитку або ж діяльність у партнерстві з представниками бізнесу чи територіальних громад.
Учасникам інформаційної сесії презентували успішні кейси перетворення занедбаних об’єктів та приміщень. Так, були презентовані приклади з Прикарпаття, зокрема Центр карпатської культури у Косівській громаді та Центр спадщини вузькоколійки у Вигодській громаді, які вже працюють та стали справжніми простроми розвитку.
Так, начальниця відділу промоції, зв’язків та економічного розвитку Косівської міської ради Івано-Франківської області Роксолана Мартинюк поділилася досвідом створення Центру карпатської культури.
Центр був облаштований на базі колишнього килимового цеху, приміщення якого вже тривалий час не використовувалося за призначенням. У 2019 році Косівська громада отримала субвенцію з державного на створення «Центру карпатської культури». Зараз це мультифункціональний культурно-мистецький простір, завдяки якому зберігається та популяризується історико-культурна спадщина Карпатського краю. В умовах війни частина приміщення була надана для релокованого бізнесу, що зробило приміщення й простором для розвитку підприємництва.
«Громади мають на своїй території низку об’єктів комунальної власності, які не використовують за призначенням, але потребують витрат на утримання. Такі приміщення та об’єкти мають стати ефективним інструментом для залучення потенційних інвестицій та створення просторів для розвитку бізнес-середовищ», – наголосила керівниця регіонального офісу U-LEAD у Тернопільській області Наталія Онищук.
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U–LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U–LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.
Мітки: бізнес, релоковані підприємства, тернопільщина