Суди тривали п’ять років з перервами, кожен з фігурантів має по два вироки і відбулись умовними термінами та штрафами, хоча санкція інкримінованої статті передбачає до 12 років тюрми. Принаймні одна з потерпілих пройшла сім кіл пекла, поки дісталася України. Ще одна, за інформацією «20 хвилин», залишилась в Еміратах, вийшла заміж і переїхала з родиною до іншої країни.
Яну К. і Володимира Д. засудили до штрафів за торгівлю людьми — вони вербували тернополянок, які опинились в уразливому стані, на роботу в борделі Туреччини і Арабських Еміратів. Більшість з них були такими ж студентками, як і вербувальники.
Справа тягнулась з 2017 року. Гучне затримання відбулось у лютому 2018-го. В столичному аеропорту правоохоронці з силовиками Держприкордонної служби завадили переправленню львів’янки і тернополянки до Еміратів. Одночасно у Тернополі затримали організаторів схеми — тодішню студентку медуніверситету Яну К. та студента педагогічного ВУЗу Володимира К. Обоє тоді були 21-річними. А за послуги і поставлений товар вони отримували від іноземців від 500 до тисячі доларів.
Справу щодо обох фігурантів виділили в окремі провадження і вже в жовтні 2018-го прокуратура повідомила, що справу вербувальниці п’яти жінок для надання сексуальних послуг передали до суду.
Обіцяли рекламу. Виявився бордель
— Впродовж 2016-2017 років, діючи у змові із іноземцем, матеріали щодо якого виділено в окреме провадження, жінка підшуковувала для надання сексуальних послуг жінок з України і допомагала переправити їх за кордон, — повідомили у прес-службі прокуратури області. — Жертвами торгівлі людьми ставали безробітні жінки, які мали на утриманні родичів, перебували в уразливому стані та погоджувались на високооплачувану роботу за кордоном.
Двом жінкам із сусідніх областей, яким терміново потрібні були гроші, вербувальниця пообіцяла роботу у Туреччині, пов’язану із рекламуванням розважального закладу. Тобто спочатку їм пояснили, що вони заманюватимуть клієнтів, «розкручуватимуть», аби купили випивку та дати заробити закладу.
Дівчат зустріли в аеропорту, привезли у будинок в Анталії. Вже на місці їм пояснили, що працюватимуть повіями, і за свої послуги братимуть 500 лір. А половину віддаватимуть «господарям». Вночі обидві утекли з будинку, а згодом і з Туреччини.
За кожну завербовану отримувала 500 доларів
Ще 2 клієнток вербувальниця знайшла через мережу Інтернет, переконуючи у вигідності «роботи» на території Об’єднаних Арабських Еміратів, її безпечності та отриманні високих прибутків у короткі терміни, розповіли у прокуратурі. Ці жінки так і не потрапили до ОАЕ, оскільки правоохоронці зняли їх з рейсу сполученням «Київ – Дубаї» на території нейтральної зони в міжнародному аеропорту «Жуляни».
Загалом, потерпілими від незаконних дій вербувальниці та звідниці у наданні сексуальних послуг є 5 жінок. За кожну завербовану клієнтку для роботи за кордоном отримувала в середньому 500 доларів США, а 1200 грн — за звідництво на території Тернополя. Якщо детальніше – одному з чоловіків знайшла дівчину, з якою він займався любощами в гаражі. «20 хвилин» із власних джерел тоді з’ясували, що вона мала власну сторінку у соцмережах, проте назвалась там чоловічим іменем – Михайло.
В 2018 році підозрювані відправили в АОЕ 26-річну тернополянку. Їй сказали, що працюватиме танцівницею, але коли вона приїхала в Емірати, у неї відібрали документи та змусили займатися проституцією. Дівчина розповіла, що вона разом з іншими жертвами жила на квартирі. З нею були уродженки Росії, Білорусі та Казахстану. — Дівчат щовечора завозили у клуб на дискотеку, де їх обирали клієнти. Тернополянку врятував один з замовників. Він про неї повідомив у поліцію. Ще одній жертві дуету завадили правоохоронці поїхати в Туреччину, — повідомили деталі правоохоронці.
За живий товар цінили від 500 доларів
У 2018 році Національною поліцією Тернопільської області було задокументовано дев’ять фактів торгівлі людьми. Дівчат для надання секс послуг найчастіше вивозили до Туреччини та Об’єднаних Арабських Еміратів.
— Вербувальники за «живий товар» або кожну дівчину отримували чималу суму. Для прикладу, якщо дівчину продали до Туреччини, зловмисники отримували п’ять сотень доларів, якщо в Об’єднанні Арабські Емірати, то тисячу доларів. Вербували в інтернеті за допомогою шахрайства. Обіцяли роботу прибирання, але коли жертви потрапляли в ту чи іншу країну, в них відбирали документи та залякували, а потім змушували надавати секс-послуги, — повідомив начальник відділу по боротьбі зі злочинами, пов’язаними із торгівлею людьми Головного управління Національної поліції у Тернопільській області Олександр Буняк.
Тоді правоохоронці не змогли задокументувати всі факти торгівлі людьми, де фігурували Яна і Володимир. Тому справу «розділили». За першими епізодами обоє фігурантів отримали умовні терміни — 2 і 3 роки.
Як пояснили «20 хвилин» власні джерела в правоохоронних органах, справу поділили на частини, бо одна з потерпілих перебувала за кордоном, довго не виходила на зв’язок та написала, аби справу слухали без її участі. Вона залишилась в Арабських Еміратах, встигла вийти заміж і переїхати з родиною до іншої країни.
Правоохоронець, з яким ми спілкувались, який мав стосунок до тієї справи, але попросив не називати його у статті, поділився: не всі історії для дівчат закінчились так позитивно. Принаймні одна із жертв потрапила до закордонного борделю, де пройшла сім кіл пекла, доки дісталась України.
Помер чоловік і операція
У 2020 році справу знову вносять до ЄРДР ще за двома епізодами. Але які стосувались знову-таки 2017 року.
— У ході досудового розслідування встановили, що впродовж вересня-листопада 2017 року уродженка Рівненщини за попередньою змовою із спільниками підшуковувала на території Тернопільської області малозабезпечених жінок для роботи за кордоном, – йдеться у повідомлення прес-служби. — Так, вказані особи завербували та сприяли у переміщенні за кордон одній з жительок Тернопільщини, у якої помер чоловік та на утриманні залишилась мала дитина. Жінці обманом запропонували діяльність, пов’язану з наданням клієнтам сексуальних послуг на території Об’єднаних Арабських Еміратів.
Попередньо зловмисники надали їй неправдиву інформацію про безпечність роботи, отримання високих прибутків у короткі терміни можливість у будь-який час безперешкодно повернутися додому.
Також у листопаді 2017 року ними завербовано ще одну громадянку, що потребувала дороговартісної операції та не мала постійного заробітку.
Фігурантам знову оголошують підозру за ч.2 ст.149 КК України у вербуванні та переміщенні людей, вчиненому з метою експлуатації, з використанням обману та уразливого стану осіб та за попередньою змовою групою осіб. Та передають справу до суду. Знову світить до 12 років тюрми, тим паче, коли злочин, скоєний повторно. Але попередня судимість обох вже до тієї пори була погашеною. Тому вирок — затвердили угоду і штраф 119 тис грн. для обох.
У суді, до речі, принаймні Яна просила призначити їй штраф, а не умовний термін. Бо, як пояснила, хоче виїжджати за кордон. А якщо отримає умовний термін, доведеться регулярно відмічатись в органах пробації та навряд чи отримає дозвіл виїзду.
Ми поцікавились у Тернопільській обласній прокуратурі, чи оскаржуватимуть вирок Тернопільського міськрайсуду від 26 червня в апеляції. Поки що чіткої відповіді «20 хвилин» не отримали.
Довідка
Якщо ви стали жертвою рабства – можна звернутися до державних органів та громадських організацій за отриманням допомоги.
Відділ боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, ГУ НП в Тернопільській області – (0352) 27-14-02
Управління сім’ї та молоді ТОВА – (0352) 52-25-70
Громадська організація «ТМЖК «Відродження нації» – (0352) 52-39-52
Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів – 0 800 505 501 або 527 з мобільного.
Цілодобова гаряча лінія Департаменту консульської служби міністерства закордонних справ – (0442) 38-16-57
Мітки: проституція, торгівля людьми