Start up бізнес школа Тернопіль Замовлення реклами тернопільська область

У Кременці та Чорткові вшанували пам’ять жертв більшовицьких репресій

У населених пунктах Тернопільщини тривають заходи з вшанування пам’яті жертв сталінських репресій.

У Кременці пом’янули в’язнів місцевої тюрми, яких, у червні-липні 1941 розстріляли співробітники НКВС, відступаючи перед ворогом.

«2 липня 1941 року німецькі війська вступили до Кременця. Територія тюрми була відкрита, розкопано місця захоронення розстріляних в’язнів, місцеві жителі почали приходити на подвір’я та пізнавати своїх рідних. Хто пізнавав, той забирав, щоб похоронити. Усіх невпізнаних звезли на територію військового кладовища Калантиря і поховали…», – розповіли в Кременецькій РДА.

80-ть років потому тут згадували і молилися…

Також у ці липневі дні традиційно вшановуємо пам’ять про одну із найсумніших сторінок  в історії нашого краю  –  Чортківську трагедію.

У 1941 році більшовики заарештували близько 1800 місцевих жителів, з них 954 особи були етаповані в Умань, а решту замордували в Чортківській тюрмі. Родинам арештованих не давали жодної звістки про місце ув’язнення.

«1 липня з тюремних воріт вивели під конвоєм довжелезну колону в’язнів і погнали у невідомому напрямку, ніхто не спробував захопити в’язницю й тоді з тюремних підвалів почали долинати постріли. Загони НКВС, щоб приглушити звуки катівської роботи, на подвір’ї в’язниці цілодобово підтримували роботу потужних дизельних двигунів», – свідчать дослідники історії.

А вночі 2 липня 1941 року оперативники НКВС влаштували кривавий погром у приміщенні домініканського монастиря і підпалили приміщення. Зранку на березі річки Серет та у спаленому монастирі були знайдені тіла священників та монахів.

3 липня 1941 року в браму Чортківської тюрми-катівні відкрили німці, які захопили місто. З восьмисот трупів впізнані були лише одиниці. Тіла були настільки спотворені катуванням та дією вапняного розчину, яким наспіх заливали рови з тілами на подвір’ї, що впізнати їх було неможливо. Лише за довгими русявими косами (таких не мав ніхто в окрузі) впізнали дочку чортківського адвоката Надію Юрчинську…

Цими днями у сквері Скорботи і Надії  ім. Н. Юрчинської, біля пам’ятника невинно закатованим у Чортківській тюрмі,  представники  влади та громадськості взяли участь у поминальній панахиді з нагоди річниці цієї жахливої трагедії.

Схиливши голови у скорботі, у спільній молитві учасники заходу пом’янули своїх земляків та поклали квіти і поминальні свічі до підніжжя пам‘ятного знаку.

 

 


Джерело | обласТь

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська