У мережі розповіли про унікальний пам’ятник, дивом збережений на Тернопільщині. ФОТО

У селі Вимислівка Козівського району Тернопільської області зберігся унікальний пам’ятник, встановлений 79 років тому з нагоди проголошення Акту відновлення Української Соборної Держави.

«Він чи не єдиний такий на території нашої області та й взагалі рідко де зустрічається на теренах України, – кажуть в Тернопільському обласному центрі охорони культурної спадщини. – У той час українська прогресивна інтелігенція намагалася усіма силами донести до людей інформацію про відновлення державної незалежності. Не тільки донести, а й увічнити, щоб і нащадки дізналися про подію. Тому і постав пам’ятник у Вимислівці»

Монумент встановлений на високому земляному насипі, до якого ведуть сходи. Складається памятник зі стели і фігур двох воїнів – січових стрільців чи вояків УГА, які виструнчилися на стійці по боках стели у повному бойовому обладунку зі зброєю в руках.

«На стелі – барельєфне зображення хреста, на якому тризуб. Зверху пам’ятник прикрашає ваза із викарбуваним терновим гіллям і хрестом. Напис на стелі з’ясовує, до якої події приурочено пам’ятник – «В пам’ять проголошення Самостійної Соборної Української держави 30.VI. 1941 р.», – розповідають на своїй сторінці у Фейсбук фахівці Тернопільського обласного центру охорони культурної спадщини.

Монумент встановлено в часи німецької окупації. Як сталося, що німецька адміністрація його не знищила – залишається загадкою.

З приходом радянської влади жителі села зрозуміли, що пам’ятник необхідно заховати, то ж вирішено було закопати його біля старої церкви.

Зі здобуттям незалежності, пам’ятник постановили віднайти і відновити. Але, як на те, старожили забули точне місце сховку. Зрештою тривалі пошуки увінчалися успіхом.

На старому місці насипали нову символічну могилу і відновили на ній багатостраждальний пам’ятник.

«Ось така історія. Воістину, власна держава – це віковічне прагнення мільйонів українців і ніяка окупаційна влада, ніякі заборони і бульдозери не в силі це зупинити. Пам’ятник у Вимислівці – яскраве тому підтвердження», – переконані в Тернопільському обласному центрі охорони культурної спадщини.

Як повідомляє “ОбласТь”, на Тернопільщині громада збирає гроші на встановлення пам’ятника учаснику АТО.

о.р.


Джерело | Тернопільський обласний центр охорони культурної спадщини

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська