У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї зберігається понад десяток раритетних пристроїв для друку.
Тут можна побачити одну із найстаріших моделей – друкарську машинку «Remington-12», що була виготовлена в США понад 120 років тому знаменитою американською компанією. Вона стала родоначальницею всім наступним машинкам для друкування текстів, а її клавіатуру використовують і досі. Машинка зроблена з якісного металу і вкрита чорною зносостійкою емаллю, що й донині зберегла свій респектабельний вигляд.
Цікавість викликає німецька машинка «Continental», що вийшла у серійне виробництво в 1904 році і користувалася на той час значним попитом.
Вона була випробувана в роботі багатьма роками і витримала найменшу кількість змін, що свідчить про надійність й унікальність її конструкції.
“Більшість із цих ретропристроїв – меморіальні речі, що належали відомим людям Тернопільщини. Так, друкарська машинка «Mersedes» виготовлена понад 100 років тому в США. Вона належала відомому вченому-правнику Станіславу Дністрянському, який у 1920 році написав проект конституції для Західноукраїнської Народної Республіки. Ймовірно, що саме на цій раритетній машинці був надрукований цей історичний документ. У 2007 році цей унікальний експонат до Тернопільського обласного краєзнавчого музею передав відомий українознавець і фольклорист, академік Микола Мушинка. Німецька друкарська машинка «Underwood» 1920-х років випуску була у домашньому вжитку Івана Мазура – відомого в Тернополі лікаря-офтальмолога. Канцелярська машинка «Україна» належала заслуженому природоохоронцю України Миколі Чайковському. Портативна машинка «Любава» передана із архіву Богдана Стасіва – учасника національно-визвольних змагань, підстаршини дивізії «Галичина”, – повідомила Галина Гнатишин, старший науковий співробітник ТОКМ.
У минулому столітті без цих ретро комп’ютерів не обходилася жодна установа чи контора.
Фото з посту ТОКМ у фейсбуці.
Мітки: краєзнавство, музей, тернопільщина