Start up бізнес школа Тернопіль Замовлення реклами тернопільська область

У тернопільському музеї відкрили зал історії УПА

У Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини відкрили зал історії УПА. Там можна побачити особисті речі, документи та раніше невідомі роботи повстанського художника Ніла Хасевича, – розповів історик Володимир Пукач.

За його словами, частина експонатів – це речі з бідонів, які впродовж 2021-2022 років вдалося знайти поблизу хутора Малинівка на Бережанщині.

На Тернопільщині знайшли бідон із документами ОУН

Володимир Пукач – один із тих, хто описував знайдені у бідонах речі.

У Тернополі показали архів ОУН, який знайшли в бідонах

Історик каже, більшість документів, що містилися в бідонах, зараз знаходяться на реставрації у Львові, тут же представлені ті, які збереглися найкраще.

“У 2021 і 2022 році на Бережанщині були знайдені 5 бідонів, у яких зберігалися оригінальні документи збройного підпілля ОУН-УПА початку 1950-х років. Тобто це насправді унікальні матеріали, які раніше не були доступні дослідникам. Особлива річ – це підбірка оригінальних творів Ніла Хасевича з його особистими підписами. Для України це унікальні речі й такими матеріали, напевно, не може похвалитися ні один музей, зокрема, оригіналами Ніла Хасевича в такій кількості і такій якості”.

Бідони, в яких були заховані речі упівців
Бідони, в яких були заховані речі упівців.

Також у бідонах були знайдені набої та газета.

“Ці набої уже вийшли з ладу, вони вихолощені та безпечні. Цікаво те, що набої радянського виробництва, які були в бідоні – більш знищені, а от австрійські та німецькі – майже як нові, збережені набагато краще. Це говорить про тодішні радянські технології. Є і газета “Сталінець” – це орган одного політвідділу машинно-тракторних станцій Бережанщини. Ця газета вийшла в 1951 році, відповідно там прокомуністична інформація. Але ця газета використовувалася, як обгортка. У ній були загорнуті деякі речі й коли ми її розправили, то газета трохи підсохла і вийшов вельми непоганий артефакт”, – розповів Володимир Пукач.

Набої та газета, що були знайдені у бідонах
Набої та газета, що були знайдені у бідонах.

Раніше невідомі малюнки підпільного художника УПА Ніла Хасевича – це “Пішов миленький в повстанчі загони”, червоно-чорний тризуб з написом “Здобудеш українську державу, або згинеш в боротьбі за неї” та портрет Степана Бандери в кольорі.

Раніше невідома робота Ніла Хасевича
Раніше невідома робота Ніла Хасевича. Суспільне Тернопіль
Раніше невідома робота Ніла Хасевича
Раніше невідома робота Ніла Хасевича.

У залі є й особисті речі повстанців – це набої, плащ-палатки та те, що упівці використовували в побуті, – каже завідувач відділу Музею національно-визвольної боротьби Ігор Войцехівський.

Ігор Войцехівський
Ігор Войцехівський.

“Найбільш вражаючим і таким дивом техніки є радіоприймач, знайдений у п’ятому бідоні. Він ламповий, працював виключно на батарейках, але їх потрібно було мати. Уявіть собі хлопців, які по пів року сиділи в криївках, лісах, вони не мали де взяти цих батарейок, тому не завжди була можливість прослухати ефір. Це саморобний пристрій”, – розповів Ігор Воцехівський.

Радіоприймач, знайдений у п'ятому бідоні
Радіоприймач, знайдений у п’ятому бідоні.

В експозиції також є макети криївок. Їх для музею виготовив Іларіон Пилипець.

Макет криївки
Макет криївки.

Один із макетів зроблений за схемою оригінальної криївки на Бережанщині, в якій переховувався референт служби безпеки проводу ОУН – генерал Микола Арсенич.

Серед документів, які зберігатимуться в музеї, є й звіти ОУН, каже історик Володимир Пукач.

“Звіти ОУН з території Берестейщини – це українські етнічні землі на території сучасної Білорусі. Це такий яскравий доказ, що підпілля ОУН активно діяло на цих теренах ще на межі 40-50-х років 20-го століття. І також дуже цікаві матеріали з Київщини також свідчить, що Наддніпрянська Україна в цей період продовжувала боротися проти радянських окупантів “.

Документи, пропагандистські листівки


Мітки: , , ,

Джерело | суспільне

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська