У Тернополі до річниці вшанування пам’яті жертв геноциду кримських татар музейники показали експонат із фондів

До 76-ої річниці вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї показали цікавий альбом сімферопольського художника.

Історичній батьківщині кримськотатарського народу – Криму, його самобутності присвячується альбом кольорових ліногравюр «Крим» (1940р.) В.І.Благовєщенського (1895-1961) із фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

Художник добре знав і розумів минуле рідного краю, де збереглася могутня спадщина кримськотатарської культури. Вражає своїм колоритом Ханський палац в Бахчисараї, Генуезька фортеця в Судаку, своєрідність місцевих краєвидів.

 

18 травня 1944 року – у домівки кримських татар прийшли люди зі зброєю. Саме в цей день у травні 1944 року сталінський режим підготував і здійснив силами НКВС-НКДБ спецоперацію примусового виселення корінного народу Криму – кримських татар.

Їх загнали у товарні вагони і повезли у Сибір і Середню Азію. Внаслідок депортації загинув майже кожний другий представник кримськотатарського народу. Офіційною причиною депортації стало звинувачення всього кримськотатарського народу в нібито масовому співробітництві з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Покарання – виселення усіх кримських татар із Криму.

“Понад 32 тисячі бійців військ НКВС обходили усі помешкання кримських татар і оголошували ультиматум: у найкоротший час взяти все необхідне, дітей і немічних старих, повантажитися на вантажівки і під конвоєм їхати до залізничних станцій. Тих, хто чинив опір, за свідченнями очевидців, розстрілювали на місці. Нажаханих людей на залізниці «під зав’язку набивали» у товарні вагони. До четвертої дня 20 травня 1944 року кримських татар у Криму не стало. Їх відправили в Узбекистан, Казахстан, Таджикистан, а також у Росію – в Марійську АРСР, на Південний Урал і в Костромську область. У телеграмі на ім’я Сталіна НКВС прозвітував про виселення 183 155 осіб. Від нелюдських умов перевезення, а також у перші роки після переселення загинуло понад 46% депортованих кримських татар. Але й у місцях спецпоселень, завдяки своїй терплячості і працелюбності, кримські татари зуміли пристосуватися і вижити”, – йдеться в інформації, яку підготувала Ірина Ленчук, головний зберігач фондів ТОКМ.

14 липня 1944 року до Криму дозволили переселитися 51 тисячі людей, переважно росіян. Їм надали для проживання опустілі оселі кримських татар. Заселення Криму російськомовним населенням набуло масового характеру, бо 17 000 спорожнілих кримських колгоспних господарств потребували робочих рук.

З 1989 року почалось масове повернення кримських татар на рідну батьківщину, при цьому радянська влада ніяк не допомагала їхньому поверненню, не давала компенсацій за землі, які вони втратили,де вони народились, де знайшли притулок їхні пращури.

У 2014 Росія, анексувавши Крим, знову почала чинити тиск на кримських татар.

12 листопада 2015 Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

 

н.м.


Джерело | обласТь

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська