Волонтери у Тернополі взялись відновлювати усі історичні двері

У Тернополі представники новоствореної громадської організації “Брами Тернополя” вирішили розпочати масштабний процес реставрації старовинних об’єктів міста, та зробити старт зі стародавніх дверей.

Спонукало до цього активістів – скандал – демонтаж без дозволу у середині жовтня 2022 року місцевим ресторатором Петром Заставним старовинних дверей на вулиці Олени Кульчицької, що у центрі Тернополя.

“Ми хочемо зробити реставцію усіх старих дверей Тернополя, адже це найпростіший елемент, – відзначила активістка Вікторія Найчук. – Ми б хотіли розпочати з дверей і провести далі реставрацію більш масштабних об’єктів”. 

Поки що представники громадської організації створили сторінку у соціальних мережах та сайт, де збирають самостійно кошти на реставрацію старовинних дверей у Тернополі.

“Це таке тимчасове рішення, в нас немає великих інвесторів та грантів, щоб ми потенційно могли отримувати гранти, і реставрувати усе, що забажаємо, тому першопочаткова ідея збору – підняти питання відповідальності громадського суспільсьва до історичної спадщини. Тернопіль свого часу був зруйнований на 95 відсотків і ті історичні крихти, які нині залишилися варто берегти і відновлювати”, – зауважила Вікторія. 

Розпочати реставрацію старовинних дверей у Тернополі планують з вулиці Чорновола.

“Так ми запланували перші зробити такі червоні двері на вулиці В’ячеслава Чорновола, орієнтовна  вартість реставрації одних дверей – 50 тисяч гривень, але це дуже залежить від стану дверей, від типу дверей, величини, і так далі, тому цифра 50 тисяч дуже така неостаточна”, – наголосила Вікторія Найчук. 

Двері на вулиці  Чорновола, 15, там де свого часу був магазин продажу відеокасет знаходяться досить в непоганому стані, активісти уже навіть мають попередні домовленості з жителями будинку, щоб розпочати реставрацію.

“Далі необхідно взяти дозвіл у відділі архітектурної спадщини, подаємо запит на отримання дозволу, в місті всіма такими об’єктами займається обласна рада, та нам порадили почати самостійно пробувати робити реставрацію, поки що ні міська, ні обласна ради не зацікавлені наразі у цьому процесі”, – розповіла активістка. 

Тернополяни хотіли б мати таку схему реставрації старовинних об’єктів, яку практикують у Львові – спершу там був німецький грант, який покривав 70 відсотків реставраційних робіт, а 30 відсотків оплачували мешканці будинку, тепер цих 70 відсотків оплачує міська рада, а ті ж 30 відсотків мешканці дому, де знаходяться двері.

“Поки що у нас цієї схеми немає, ми б хотіли почати самі і мати хоча б 50 тисяч гривень, щоб дати завдаток реставраторам, і почати реставрацію дверей на вулиці Чорновола, що у Тернополі, – сказала Вікторія. – Поки що ми маємо трохи більше 200 доларів, тому запрошуємо усіх небайдужих долучатися до нашого збору, щоб зберегти та передати далі історичну спадщину файного міста”. 

Сторінка “Брами Тернополя” в Інстаграм.

Щоб долучитися до збору на реставрацію старовинних дверей Тернополя варто перейти за посиланням тут. 

https://www.patreon.com/bramy_tarnopola?fbclid=IwAR33M4W1lWR-E7BMZr3qfwWXqTLFEEmPXG1mmy5XEHrIouF-LtyqstnXQV0


Мітки: , ,

Джерело | обласТь

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська