Start up бізнес школа Тернопіль Замовлення реклами тернопільська область

Все про військові повістки: правда та міфи

В Україні триває загальна мобілізація, чоловіків закликають звертатися у територіальн центри комплектування та йти захищати Україну від ворога. Через це спецгрупи можуть вручати повістки навіть у чергах та по телефону.

Чи це законно та чи означає те, що всіх відправлятимуть на передову – далі у матеріалі “Файного міста“.

Нагадаємо, з 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, в Україні введено режим воєнного стану. Згідно з пунктом 8 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69 “Про загальну мобілізацію” місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців доручено, зокрема організувати та забезпечити у встановленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу.

Час від часу в соціальних мережах розповідають про випадки вручення повісток на вулицях та блокпостах. Виникають несміливі дискусії про законність таких дій з боку представників влади.
Нещодавно Центр протидії дезінформації при РНБО спростував фейки, що стосуються питань мобілізації.

Фейк: Зупинили на вулиці та вручили повістку. Законом таке не передбачено! Під час загальної мобілізації в Україні громадяни країни отримують повістки про призов на військову службу не лише за місцем проживання, роботи, а й на вулицях або ж на блокпостах.
Такий формат не суперечить закону.

Фейк: Тримай повістку. Збирайся на війну! У повістці визначається дата і час прибуття до територіального центру комплектування для проходження військово-лікарської комісії. Вручення повістки не означає мобілізацію. Насамперед виклик до військкомату – для перевірки даних громадянина і визначення його придатності до служби.

Фейк: Викинув повістку. Сховався в селі, ніхто мене не знайде! За неявку до військкомату без поважних причин передбачено адміністративне покарання у вигляді штрафу від 1700 до 3400 грн. За ухилення від призову на військову службу під час мобілізації загрожує кримінальна відповідальність від 3 до 5 років.

Види повісток у військкомат
На цей час існує чотири види документів, які можна назвати загальним терміном «повістка».
Повістка, яка вручається з метою уточнення облікових даних.
Даний вид повістки вручається призовнику для внесення відомостей до бази щодо особи призовника, його сімейного стану, інформації про працевлаштування, наявність чи відсутність дітей. Результатом такої перевірки можуть бути виявленні підстави для звільнення від служби в армії, наприклад, за наявності дитини.
Окрім того, можуть бути встановленні підстави для відстрочки від призову на військову службу, якщо в призовника є захворювання, які унеможливлюють проходження військової служби.
Повістка на проходження військо-лікарської комісії (ВЛК) Повістка, яка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій зазначається, про придатність чи непридатність призовника до строкової служби.

Повістка-призов на строкову військові службу
У такій повістці вказано термін, у який потрібно з’явитися до призовної дільниці. Окрім того, в такій повістці зазначається, що при собі необхідно мати: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників), а також, обліково-послужну картку та мобілізаційне розпорядження (при наявності).

Мобілізаційне розпорядження. Такий вид повістки вручається військовозобов’язаним особам, котрі пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. Здебільшого мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації.
У мобілізаційному розпорядженні зазначається про обов’язок з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Вручити повістку можуть:
співробітники територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
представники органів місцевого самоврядування;
керівники підприємств чи організацій, роботодавці;
керівники навчальних закладів;
поліцейські.

В умовах війни ТЦК та СП також може звернутися до військовозобов’язаних телефоном. Прибути до ТЦК та СП слід протягом 24 годин після вручення повістки. Повістка має бути вручена особисто.
Якщо людина відмовляється підписувати повістку, то відповідальна особа має скласти акт про відмову від отримання повістки і направити його до ТСК та СП. За ухилення від військової служби при мобілізації в умовах війни передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років. (ст. 336 Кримінального Кодексу України). Законодавством чітко не визначено де саме має відбуватися вручення повісток, а тому вручення повістки на вулиці, блокпостах, за місцем проживання тощо не є незаконним.

Основна умова – встановлення особи, якій вручається така повістка, що здійснюється на підставі документів, що посвідчують особу (паспорт, посвідчення водія тощо). Нагадаємо, на Тернопільщині у всіх людей перевірятимуть посвідчення особи. Таким способом планують виявити ухилянтів від військової служби та незареєстрованих переселенців.


Джерело | обласТь

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська