Міський голова Монастириська, що на Тернопільщині розповів унікальну історію з часів свого дитинства.
“Що дала українцям перемога Москви над Берліном у Другій Світовій війні?
Спробуємо зрозуміти через історію життя жителя Монастириська, сусіда моїх батьків на Фільварках Павла Грабаня, місцевого жителя, інженера на Бучацькому цукровому заводі. Його родичка Марія Миронівна розповідала, що Павло описав у листі Брєжнєву зловживання (тепер це називають корупцією) на рівні Монастириського райкому Комуністичної партії. За це його без рішення суду позбавили дієздатності і почали примусово лікувати у закритих установах КДБ. В установах каральної психіатрії СРСР давали не лише седативні препарати. Примусово кололи такі, які роблять незворотні зміни психіки, наприклад галоперидол.
Пабєдітєлям в Москві не сподобався осуд корінним населенням своїх ставлеників – комуністів, які після окупації українських земель вирішували на місцях всі питання в інтересах центру. Перемога імперії росіян відомої як СРСР, імперії німців відомих як Третій рейх нічого доброго не принесла окупованим українцям. Павла Грабаня зробили психічно хворим. Ми, діти, його боялися. Асвабадітєлі 1947 р. створили черговий голод в Україні; в таборах замордували сотні тисяч українців; також сотні тисяч українців із своїх етнічних земель на території Польщі депортували; неякісно склепаною до річниці Жовтневого перевороту Чорнобильською АЕС отруїли життя мільйонів…
Багато що треба переосмислити, в тому числі здавалося би донедавна зрозумілі події війни колишніх союзників. Єдино вірною є пам’ять про мільйони жертв режимів – націонал соціалістів – гітлерівців та інтернаціонал соціалістів – ленінців.
Пройдуть роки, земля загоїть рани,
Залишаться в живих поодинокі ветерани…
А скільки тих, що не прийшли додому,
Лежать в своїй землі в могилах невідомих…, – написав Андрій Старух”.
Мітки: берлін, новини, перемога, події, статті, тернопіль, тернопільщина