За 70 кілометрів на південь від Тернополя розкинулося одне з найпривабливіших міст нашої області. Йдеться про Чортків. Цієї осені місто святкуватиме 500 років від заснування. З нагоди свята ми підготували огляд найтуристичніших місцин Чорткова, адже місто дійсно має чим вразити.
1)Чортківський замок
Чортківський замок 17 століття, або як його вдало назвали відвідувачі «український пентагон», цікавий не лише своєю неординарною формою п’ятикутника, а й незвичним розташуванням – під Вигнанською горою. Пофотографуватися на фоні романтичних руїн замкових стін, побродити підземеллям, поспостерігати за розкопками на замковому подвір’ї, перейнятися пануючою тут атмосферою давнини – ось чому варто завітати у Чортків.
Адреса: вул. Замкова, 1
2)Успенська Церква
Успенська церква є найстаршою у місті Як свідчить запис у братській книзі, храм цей «от основания града сего». Церква, як і дзвіниця, є пам’ятником архітектури національного значення. Її будівництво розпочалося у 1581 році. Зазнала руйнувань під час турецько-татарських набігів, а тому була перебудована у 1635 році з дубових балок, які скріплювалися дерев’яними чопами (кілочками), без цвяхів. У роки панування радянщини храм і дзвіниця прийшли у занепад. У кінці 20 століття Успенську церкву і дзвіницю було розібрано і вміло відновлено практично з нуля, ледь не від рівня землі.
Адреса: вул. Церковна
3)Вознесенська церква
Вознесенська церква є пам’яткою архітектури національного значення. Споруджена у 1630 році чортківськими народними майстрами без жодного цвяха. Доктор мистецтвознавства Г. Логвин у своїй праці «По Україні. Стародавні мистецькі пам’ятки» називає Вознесенську церкву одним із найзначніших здобутків народної архітектури України. До 1997 року пам’ятку архітектури 18 століття – Вознесенську дерев’яну церкву – було майже повністю відреставровано, і зведено дерев’яну дзвіницю за наявним ілюстративним матеріалом та з дотриманням усіх норм відповідного закону.
Адреса: вул. Залізнична
4) Костел Святого Станіслава
Костел Святого Станіслава – своєрідна візитівка Чорткова, розташована у самому центрі міста і від неї розходяться дороги вусібіч. Історія костелу та монастиря отців домініканців починає свій відлік з 1610 року – з часу, відколи власник міста Станіслав Гольський запросив у Чортків монахів для фундації у місті римо-католицької парафії та монастиря. У Чорткові був збудований костел, навколо постав монастир. Оточений високим муром з оборонними вежами, він служив сховком для місцевих жителів під час татарських нападів.
Адреса: вул. Шевченка, 2
5) Синагоги Чорткова
Єврейська культура відіграла чималу роль у становленні Чорткова таким, яким можемо його спостерігати зараз. Прибувши до Чорткова ще у 16 столітті задля торгівлі, єврейська громада у першій половині 20 століття була настільки чисельною, що становила третину населення у місті. Досі збереглося приміщення синагоги «Головної», збудованої ще у 1680 році. Згідно з переказами, цей храм був розмальований фресками, деякі з яких можна було бачити на стінах донедавна. А ще славилася ця синагога хором, завдяки «скрипалеві» рабину Менделю та Моше Оренштейну Чортків став найвідомішим у світі єврейської музики. На початку 20 століття за проектом відомого архітектора Ганса Гельдкрамера було споруджено синагогу нову. Її зведено в стилі орієнталізму та багато декоровано ліпниною. Напередодні Першої світової тут проводили служби головні рабини з Відня та Парижу, на які приїздили вірні чи не з усієї Східно-Центральної Європи.
Адреса: вул. Петрушевича та вул. Шевченка
6) Годинникова вежа
Годинникова вежа вражає своєю атиповою для західного регіону країни архітектурою у стилі фахверк. Годинник вистукує ритм Чорткова ще з позаминулого століття. Щодня годинникар підтягує важкі гирі годинникового механізму, налаштовуючи точний час. За твердженнями місцевих краєзнавців, годинниковий механізм був виготовлений у Швейцарії відомою фірмою «Aosta» за проектом інженера Франкеля Готтеншафтена і був виписаний бургомістром Л.Носсом із Берна
Адреса: вул. Ринок, 20
7) Монастир сестер ордену милосердя
Костел, як і двоповерхова будівля монастиря, збудовані у 1854 році на кошти Гієроніма Садовського, останнього власника Чорткова, котрий все своє майно передав сиротам, що ними опікувалися сестри милосердя. До 1944 року тут знаходився діючий жіночий монастир. По приході у Чортків радянської армії та встановлення комуністичної влади підвали монастиря деякий час використовувалися як камери тимчасового утримання. Органи НКВС утримували й катували тут учасників підпілля, членів ОУН-УПА, у серпні-вересні 1945 року у казематах перебував о. Василь Величківський (владика, блаженний новомученик УГКЦ). Зараз у підвалах єпархіального управління відкрито музейну експозицію «Кальварія». У монастирі на даний час розміщується єпархіальне управління Бучацької єпархії, БСМ «Карітас».
Адреса : вул. Монастирська
Мітки: новини, тернопільщина, туризм, туристичне Тернопілля, Чортків