29 квітня розпочався Страсний тиждень і особливе місце у ньому посідає Чистий четвер, який випадає на 2 травня 2024. Християни знають, що у священну дату потрібно купатися, прати речі, очищаючи тіло і дух.
Традиція свята
Православні знають, що в ніч з середи на четвер потрібно прокинутися до світанку і скупатися. Вода в цей час має цілющу силу – можна змити порчу, гріхи і хвороби.
Під час купання люди вимовляють змову:
“Чистий четвер Великдень славить, весь народ Православний Великдень славить, так би і мене люди славили, і молодий, і старий, щоб в пошані у начальства я раб Божий (ім’я) ходив, щоб справа моя мені прибуток приносила. Золото до Моїх рук липне, лине. Монети в гаманці позвякивають. Ключ. Замок. Язик. Амінь”
Після купання необхідно облитися холодною водою, а вмиватися краще з ємності, в яку ви попередньо покладіть срібну ложку або будь-яку прикрасу.
У цей день господині також:
– проводять генеральне прибирання;
– викидають всі непотрібні речі;
– печуть великодні паски і фарбують яйця;
– готують четвергову «чорну» сіль.
Останній пункт особливо важливий. Цей ритуал означає, що жінки розжарюють кухонну сіль на сковороді, перемішуючи, поки вона не потемніє. Цією сіллю потім заправляють всі святкові страви – на Чистий четвер вона стає життєдайною.
Купання в Чистий четвер
Цей день було прийнято починати з купання ще до сходу сонця, а процес фізичного очищення супроводжувався різними обрядами.
Умиватися потрібно «зі срібла» – варто кинути будь-яке срібло в воду і після цього нею вмитися. Саме тому предки вірили, що такі обряди зберігають красу і здоров’я віруючих людей.
Ще однією особливістю в Чистий четвер вважають цілющу силу солі, яка називається четверговою. Після купання члени сім’ї повинні кинути жменю солі в горщик, щоб вона служила оберегом будинку на майбутній рік. Для збільшення сили її запікали в печі або святили у церкві.
Що можна робити в Чистий четвер:
– вмитися на світанку і зустріти новий день з молитвою;
– сходити до церкви, сповідатися і причаститися;
– навести порядок в домі, позбутися від непотрібних речей;
– приготувати частування для пасхального столу.
– Якщо дівчина не може вийти заміж, то під час прибирання оселі треба пошепки сказати так: «Який світлий і красивий Чистий четвер, так і я буду для всіх прекрасною».
– Щоб позбутися сварок у сім’ї, беруть хліб, промовляючи: «Солю, солю, посипаю. Щастя в дім повертаю».
Що не можна робити в Чистий четвер:
– Після генерального прибирання в Чистий четвер не можна прибирати сміття до самого Великодня, оскільки можна «насипати сміття в очі Христу, що лежить у труні».
– Брудну воду після генерального прибирання, в якій накопичилася змита з будинку негативна енергетика, не можна виливати в межах дому. Вилийте її в тих місцях, де нічого не росте.
– Від Чистого четверга до Страсної п’ятниці в жодному разі не можна залишати не вимитий посуд чи брудну білизну.
Прикмети
– Якщо зустріти свято Великодня в брудній хаті, то наступний рік буде важким та невдалим.
– Під час прибирання у Чистий четвер можна знайти те, що давно шукали.
– Якщо три рази поспіль перерахувати всі гроші вдома, сім’ю чекає достаток і благополуччя.
– Позичаючи що-небудь у Чистий четвер, можна разом з річчю віддати щастя і достаток.
– Користуйся тільки власним посудом. Не давай у борг гроші і кухонне начиння.
– Гарна, сонячна погода у Чистий четвер – провісник теплого залишку весни. Дощ говорить про те, що холоди протримаються до самого літа.
– Чистий четвер: прикмети, традиції, молитви і замовляння.
Мітки: примети, Чистий четвер