8 та 9 травня в Україні відзначатимуть Дні пам’яті та примирення, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни. Борщівський обласний краєзнавчий музей пропонує наукові статті присвячені цій тематиці, які опубліковані у новому музейному науково-краєзнавчому збірнику «Літопис Борщівщини» (№13).
Зокрема, Михайло Сохацький дослідив одну із трагічних сторінок Другої світової війни в історії Борщівщини – Голокост. У статті «Порятунок євреїв у печерах Борщівщини під час Другої світової війни» дослідник розповів про 511 жахливих днів життя єврейської родини Штермерів із с. Королівки у підземеллях Борщівщини. Автор зумів віднайти прізвища 38 євреїв, зібрати матеріали та детально описати драматичні події їхнього порятунку у печерах Вертеба, поблизу Більча-Золотого та Озерна, біля с. Стрілківці у період з жовтня 1942р. до квітня 1944р.
Також для поціновувачів мемуарів цікавими будуть, поміщені у цьому ж науковому збірнику, спогади зі щоденника Олекси Воропая. Мало хто знає, що в березні – квітні 1944 року шлях цієї відомої людини, а тодішнього втікача проліг через Борщівщину: Іванків, Борщів, Худиївці, Верхняківці, Шупарку… У цих спогадах автор описує трагічні моменти з побаченого, пережитого і відчутого під час війни.
Мітки: борщів, війна, музей, науковці