18 травня, працівники музеїв відзначають своє професійне свято. Найбільше зібрання пам’яток і матеріалів з природи, історії, етнографії і побуту області – в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Це найдавніший заклад культури і просвітництва в області.
За даними Вікіпедії, Тернопільський обласний краєзнавчий музей заснований у 1913 році. Офіційно відкритий 13 квітня 1913 року як Музей Подільський Товариства «Народної школи» (засновник — польський географ Станіслав Сроковський, який також уклав путівник по музею). Вже тоді у фондах музею налічувалося майже 100 тис. експонатів.
Навесні 1944 р., під час боїв за Тернопіль, центральна частина міста була зруйнована. Зазнало руйнувань і приміщення музею. Проте більшість експонатів музейним працівникам вдалося зберегти, найцінніші з них були заховані у глибоких лабіринтах підвалу. Капітальний ремонт приміщення відбувавсь у неймовірно важких умовах. Водночас із ремонтом доводилося рятувати з-під завалів експонати, очищувати їх від бруду, впорядковувати, готувати до експонування.
Наукових працівників було двоє – Степан Рокіцький та Стефанія Садовська. Проте вони зуміли підготувати повноцінну експозицію відділу природи, яку відкрили 15 липня 1945 р.
Цікаво, що експозиція, створена 1982 р., залишається чинною уже майже 40 років.
“За столітню історію тернопільського музейництва вона найдосконаліша і під оглядом науковим, і щодо художньо-естетичного показу матеріалів. За цей час найбільших змін зазнав тільки відділ нової і новітньої історії, в якому окремі розділи і теми, найбільш заідеологізовані й побудовані за мотивами того часу (п’ятирічки, з’їзди партії та ін.) були демонтовані повністю і замінені – справедливість щодо правдивої національної історії повернута за допомогою документів, світлин, книг, речових предметів, що були дбайливо збережені в родинних архівах, сховищ, в окремих людей, усупереч жорстким переслідуванням і терору супроти місцевого населення. У цей час – реекспозиція відбувалася на межі 1991-1992 рр. – велику допомогу унікальними матеріалами подали наші земляки, які у вихорі воєнних літ опинилися поза межами України, – представники так званої західної діаспори”, – розповіла Ярослава Гайдукевич, вчений секретар ТОКМ.
Відділи природи і давньої історії досі залишаються майже без змін.
На фото експозиції музею 1940-х років. Докладніше за посиланням: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1191012531246980&id=488112854870288&__tn__=K-R
Читати більше:
Історію унікального експоната розповіли музейники з Тернопільщини
Музейники Тернопільщини розповіли про відомих земляків, які прославили область у Європі