У Тернополі відкрилася виставка витинанок про війну

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка, на якій представлені витинанки з воєнного циклу, створені від початку повномасштабного вторгнення. Усі вони датуються 2022-2023 роками. Авторка робіт – Галина Дудар, членкиня НСМНМУ, майстриня народної творчості.

В експозиції представлений Триптих «Біль»:
  1. Буча;
  2. Плакало небо;
  3. Гойдалка.
За словами авторки, в основі – події, про які з перших місяців вторгнення дізнався весь світ. Це трагедія у Бучі, Дніпра, Харкова, Бородянки, та в інших містах чи селах України. Символічно, що ці витинанкові історії створені із старих радянських газет, російськомовних.
Наступні дві історії – «Випускний на подвір’ї зруйнованої школи» (Харків. Вересень 2022) і «Мамо, де мій садочок?» – історія маленької Маші, відео з якою просто розривало серця мільйонів глядачів – користувачів соцмереж. То був 571-й день повномасштабного.

«Зверніть увагу на підклад витинанки – знайомі комуняцько-російські лозунги про мир, щасливе дитинство, про дружбу усіх дітей планети! Ось що приніс «русскій мір» моїй Україні… Ось таке щасливе безтурботне дитинство… – розповідає Галина Дудар. – І остання витинанка-колаж «Незламність». Скривавлений ведмедик, якого ніколи не пригорне до грудей маленька дівчинка, щаслива мама з донечкою, які вже ніколи не побіжуть, взявшись за руки, за повітряною кулькою, хлопчина-бешкетник ніколи не кататиметься на новенькому самокаті із друзями наввипередки. Ніколи! Бо все це у них відібрала війна! А пам’ятаєте про Бородянку – шафка з васильківським півником, які дивом уціліли при влучанні рашистської ракети? Вони стали символом незламності українців. Ми вистоїмо. Ми переможемо. Ці мої роботи – це історія війни у витинанці. Це історії дітей, родин. Таких історій багато. І я продовжую їх збирати. Від них плаче небо. Діти і війна – це два непоєднувані слова, здавалося би. Але… Це дуже важко. Але це потрібно. Для майбутніх поколінь».


Мітки: , ,

Джерело | ТМР

Тернопіль Теребовля Бучач Заліщики Борщів Чо р тків Г у сятин Підв о ло- чиськ Ланівці Збараж Шумськ К ременець К озова Бережани Підгайці Зборів Монасти- риська